„Do rekonstrukce jsme se pustili v polovině května. Oprava se dotkne nejen samotné zvonice, ale i její vazby, krytiny a střechy. Do zvonice bude umístěn nový kříž v hodnotě šestatřiceti tisíc korun, který vyráběl místní občan,“ přiblížil starosta Šelešovic Josef Palička.

Dělníci nyní pracují na pokrytí věže a tamní lucerny. „Jen krytina střechy stála padesát tisíc korun. Před sebou máme ještě její nátěr. Tyto práce provedeme asi brigádně, stejně tak i malbu venkovní fasády,“ podotkl starosta.

Náročnou rekonstrukci financuje obec bez jakékoliv dotace. „Zatím vše táhneme z vlastního rozpočtu. Nová lucerna, na níž se pracuje, vyjde například zhruba na osmdesát tisíc korun,“ konstatoval Palička. Zvonice v Šelešovicích je už více než sto let stará. Budova ovšem skrývá jednu zajímavost. Na její stavbu dělníci v minulosti použili materiál z bývalé kroměřížské Kovářské brány.

„Máme tu dlužní úpis z roku 1876, kdy se měl na zvonici zakoupit zmíněný materiál. Kovářská brána však byla zbourána o dvacet let dříve. Ani netušíme, kde suroviny ta léta ležely,“ uzavřel starosta.