Podle nového zákoníku nebude muset majitel zvířete už uvažovat o tom, zda jeho záchranou způsobí či nezpůsobí škodu na majetku. Záchrana bude prvořadá.

Další novinkou je také to, že pokud někdo zabije cizí zvíře kvůli tomu, aby jej připravil o „člena“ rodiny, může poškozený požadovat adekvátní náhradu takzvané ceny zvláštní. Nový zákoník by měl vejít v platnost od roku 2013.

„Už to mělo dávno být, bylo to rozhodně potřeba,“ myslí si kroměřížský veterinární lékař Ivan Popelka.

Jak dodává, lidé si často neuvědomují, že pes nebo jiné zvíře může kdykoliv onemocnět a může své majitele stát vysoké výdaje.

„Měl jsem tu třeba fenku se zánětem dělohy, jejíž operace by stála dva a půl tisíce. Majitelé neměli peníze, a i když jsem jim navrhoval splátky, nechali ji raději utratit,“ připomíná veterinář.

Další kroměřížský zvěrolékař Karel Chvátal z Veterinární kliniky Kroměříž se svým kolegou souhlasí.

„Zákonů na ochranu zvířat už máme celkem dost a umíme je i velice dobře využívat. Ale tento opravdu chyběl,“ potvrzuje Chvátal.

„Mluví se o tom už několik let a nechápu, kde je problém, že se to uzákonilo až teď,“ dodává.

Jaroslav Kolařík z kroměřížského útulku Čápka podotýká, že musí počkat na oficiální vyjádření. „K problému se budeme moci vyjádřit tehdy, až nám radnice vydá oficiální zprávu týkající se nového zákona,“ potvrzuje.

Většina lidí si změnu zákona pochvaluje a doufá, že se tím zlepší životní podmínky tisíců domácích mazlíčků, ale například také hospodářských zvířat.

Mnozí se shodují v tom, že zákon měl být změněn už dávno.

„Za týrání zvířete nebo neposkytnutí pomoci by měl jít dotyčný bezpodmínečně sedět,“ míní třeba Michal Pavelka z Kroměříže, který sám jednoho čtyřnohého mazlíčka chová. „To, že zvíře není věc, je myslím naprostá samozřejmost a už to mělo být zákonem dávno ošetřeno,“ dodává.

Eva Šafaříková z Holešova, majitelka tří bíglů, jeho slova potvrzuje.

„Je moc dobře, že novela konečně prošla sněmovnou. Bohužel, už to mělo být dávno,“ řekla Šafaříková. Je přesvědčena, že by se díky tomu zachránily tisíce zbytečně utracených zvířat.

„Jsem za zákon ráda, ale stejně si myslím, že některé lidi neodradí od týrání pejsků či jiných zvířat,“ poznamenala Jana Novotná z Kroměříže.

LUCIE SÁGNEROVÁ