„Jak u krejčího máte zbytky látky a nití, tak u mě najdete zbytky odstřižků z novin, protože vysávám jednou za týden. Sbírám výstřižky týkající se našeho města a osobností, vystřihuji je a lepím na formát A4," usmívá se sympatický senior.

Vášeň pro historii a zvědavost se u něj probudily sotva nabyl plnoletosti. Ještě mu prý nebylo ani dvacet, když se dostal do tehdejšího hulínského obecního úřadu za doby protektorátu.

„Coby devatenáctiletý jsem byl vedoucí ohlašovacího úřadu, kam se lidé chodili přihlašovat, odhlašovat, vyřizovaly se pohřby, prodíral jsem se v policejních hláškách. Měl jsem možnost podívat se do různých životních příběhů," vzpomíná. To všechno jej podle něj přivedlo k tomu, že se o historii začal zajímat. Zažil i přechod do roku 1945, kdy byl Hulín osvobozený.

„Byl jsem jediný, kdo jej prožil ve sklepě na radnici, protože ostatní mí ženatí kolegové se starali o rodiny, zatímco já neměl co ztratit. Dali mi proto klíče a v tom sklepě jsem přežil odchod Němců, příchod Rumunů a našich vojáků, potom příchod ruské armády. Jak já říkám, byl jsem tam, kde jsem být nemusel. Jelikož jsem měl i v kádrových materiálech napsané, že jsem zvědavý, tak jsem se tam vyskytl," říká Vlastimil Úlehla. Historie od té doby se jeho životem neustále prolíná. Když někdo potřebuje informaci o tom, jak to tehdy bylo, co kdo postavil, vybudoval, obrací se na něj. Při příležitosti letošních hulínských Svatováclavských hodů dokonce obdržel i Pamětní list, který město udělilo poprvé. Vlastimil Úlehla pamatuje celou řadu představitelů obce, od první republiky až do po nynější vedení.

„Tělesná schránka chátrá, paměť mám ale zatím dobrou," přiznává.

Vitalitu i paměť mu může leckdo závidět. Speciální recept? „Nekouřím, nepiji, karty nehraji, do vykřičených domů nechodím. Jezdím ještě autem, tlak mi stoupne jedině, když chodím tankovat benzin. Pamatuji si totiž, že jsem jej nakupoval za 2,40 koruny," usmívá se Vlastimil Úlehla.

Velkou měrou se také podílel na knize HULÍN, město na křižovatkách, která byla vydána vloni. Poskytl pro ni cenné informace i snímky.