A tato problematika hodně trápí také lékaře i ředitelé základních škol na Kroměřížsku. Lhostejná není ani ministerstvu zdravotnictví, proto plánuje vznik regionálních center, která by nabízela komplexní péči o dětské zuby. V každém kraji má vzniknout minimálně jedno.

„Nápad je to dobrý, ale pokud vznikne centrum v každém okrese. Jenom jedno na kraji by bylo málo. A určitě je potřeba situaci nějak řešit. Mám tady třeba i osmnáctiletého pacienta, který má zhruba dvanáct zubů zkažených,“ upozornil například zubní lékař Josef Kučera z Kvasic.

Zatímco ještě před privatizací podle něj zubaři docházeli za dětmi do škol nebo naopak, teď leží tato povinnost už několik let na rodičích. Ti mají potomky zaregistrovat a dohlížet na zubní hygienu.

„Já osobně jsem právě docházel za dětmi do školy, měl jsem tam svou ordinaci. To je už ale minulost. Před pár lety jsme ve škole rodičům na třídních schůzkách nabídli, že k nám mohou děti docházet. Moc zájemců ale toho nevyužilo,“ povzdechl si Kučera.

Se špatným chrupem se u dětských pacientů často setkává i zubař Jiří Mlčák z Holešova. „Chodí k nám děti se zkaženými zuby. Některé jsou na tom ale dobře. Záleží na rodičích. Když jsme docházeli do škol, bylo to fajn, ale pak už o tom učitelé nechtěli ani slyšet,“ poznamenal Mlčák.

Nad špatným stavem zubů dětí spekulují i ředitelé základních škol. Někteří by rádi vrátili dobu, kdy chodili se svěřenci do zubních ordinací.

„Teď už to tak není, a děti mají špatné zuby. Měly by chodit na pravidelné prohlídky. Kdysi sem dojížděla lékařka. Školáky prohlédla, kdo na tom nebyl dobře, dostal od ní pozvánku, aby se dostavil,“ vyjádřil se třeba ředitel bezměrovské základní školy Josef Novotný.

Na dobu povinných prohlídek vzpomíná s úsměvem i ředitelka zborovické školy Marcela Hanáková.

„Nebylo to špatné, tak před deseti či patnácti lety. Zubař dítě prohlédl, stanovil diagnózu a bylo to,“ sdělila Hanáková. Závažnějších problémů se zuby u svých školáků si prý doposud nevšimla, situace jí ale není lhostejná.

„Zapojili jsme se do programu Zdravé zuby, kde nám pořádající organizace zasílá různé informace nebo se děti mohou zapojit do soutěží,“ vysvětlila ředitelka.

A co na to rodiče? Někteří vítají, že problematiku chce ministerstvo zdravotnictví začít nějak řešit.

„Rodiče si mnohdy myslí, že jejich dítě chodí na pravidelné prohlídky, a přitom tak tomu není. Pokud chodí do zaměstnání, tak to neuhlídají. My jsme se školou k zubaři chodili, i když neradi. Ale museli jsme. A tak by to mělo být zas,“ uzavřela maminka Lada Hejmalová z Kroměříže.