Vše nakonec dobře dopadlo a po několika desítkách minut byla Janička nalezena a předána rodičům. „Děkuji pánu bohu, že to dopadlo dobře a vnučku vypátrali. Snad se už nikdy nic takového nestane a příště si dá pozor,“ svěřila se s ulehčením v neděli odpoledne Deníku babička Jana Mičánková z Ratají.

Vnučka je podle ní v pořádku a nakonec nepotřebovala ani odbornou lékařskou pomoc. „Dívá se teď na pohádky,“ prozradila její babička.

O pomoc při hledání děvčátka se zoufalý otec obrátil krátce po sedmnácté hodině na linku 158.

„Byl prý s dcerou na procházce. Potřeboval se jít podívat dále do lesa. Holčičce se už ale nechtělo. Řekl jí tedy, ať počká na místě, že se za chvíli vrátí. Když ale přišel zpět, dcerka tam už nebyla,“ přiblížila událost Blanka Králová z kroměřížské policie.

Nešťastný otec začal být zoufalý. Brzy se totiž setmělo a on neměl ani baterku. Utíkal proto domů sehnat pomoc.

„Odtud zavolal policisty a ti jej pak vyzvedli doma v Ratajích. Společně se vydali po stopách ztracené,“ informovala Králová. Při pátrání pomáhaly rovněž muži zákona z Hulína a Kroměříže.

Dívenku nakonec úspěšně našli kolem osmnácté hodiny. „Ušla dva kilometry. Byla prochladlá, ale v pořádku. Tatínek měl naštěstí u sebe i termosku s teplým čajem,“ poznamenala Králová.

V době, kdy holčičku nalezli, přijely na místo také jednotky hasičů, kteří byli rovněž požádáni o pomoc při pátrání. „Na místo se postupně sjelo pětadvacet hasičů z obcí Rataje, Zdounky, Zborovice a Kroměříž,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Pokud by děvčátko nebylo nalezeno včas, mohl případ skončit i tragicky.

„Jsou velmi nízké teploty. Děvčeti hrozilo prochladnutí, v horším případě pak i umrznutí,“ upozornil mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

O události někteří občané v obci včera ještě ani nevěděli. „Vůbec jsem o tom neslyšela. Pravdou je, že děti jsou hodně nepozorné. Stačí, aby se dospělí na chvilku otočili, a hned se někde zatoulají. Ale hlavně, že to dobře dopadlo,“ míní obyvatelka Ratají Františka Říkovská.