O pět lůžek – což je kapacita lůžkové části očního oddělení – je od nového roku Kroměřížská nemocnice chudší. Nemocnici se nepovedlo vyjednat se zdravotní pojišťovnou novou smlouvu. Čísla jsou neúprosná.

„Pacienti, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci, jsou odesíláni do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně,“ nastínil současný stav mluvčí Kroměřížské nemocnice Egon Havrlant. Důvody uzavření této části oddělení jsou však čistě pragmatické. Oddělením projde ročně sice více než 7000 pacientů, hospitalizaci však potřebuje jen 3% z nich (to znamená asi 210 pacientů). „Z celkových pěti lůžek tak bylo průměrně obsazeno jedno až dvě lůžka,“ vysvětluje Havrlant.

Kroměřížská nemocnice. Ilustrační foto.
Hejtman si přál mé odvolání, říká Merghentalová

Oddělení tak přešlo do ryze ambulantního režimu. „Pro pět lůžek potřebujete stejný personál jako pro patnáct. A v tomto případě jsme se s pojišťovnou nedokázali dohodnout,“ prozradila ředitelka Lenka Mergenthalová.

NEPROPOUŠTĚLO SE

Ani šéfka nemocnice však nevidí ve zrušení lůžkové části velký problém. „V některých případech lze centralizované zdravotnictví pochopit. Je to stejné jako například s traumatologií či popáleninami. Jsou to oddělení, která můžete držet jen v některých nemocnicích, protože jsou natolik ojedinělá a specifická,“ uvedla Lenka Mergenthalová. Dětští pacienti s očními chorobami jsou nadále hospitalizováni v Kroměříži. A sice na dětském oddělení. „Nikdo ze zaměstnanců nebyl na základě tohoto opatření propuštěn. Zdravotnický personál přešel pod jiné oddělení,“ řekla ředitelka.

Kvůli zatěžkávacím zkouškám byla lávka pro pěší přes řeku Moravu uzavřena.
Stavbaři začali pracovat na opravě lávky pro pěší

Zrušení lůžkové části očního oddělení se příliš nezamlouvá kroměřížské radnici, která o této změně v nemocnici nebyla oficiálně informována. „Rada města Kroměříže považuje za nepřípustné rušení dalších oddělení a jakékoliv další omezování kvality a rozsahu zdravotní péče v našem regionu,“ kritizoval rozhodnutí starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Představenstvo nemocnice však na základě návrhu ředitelky Lenky Margentelové zrušení lůžkové části v důsledku neprodloužení smlouvy se zdravotní pojišťovnou schválilo.