Nejen to muselo během čtyř a půl hodiny zvládnout osm soutěžících z řad učňů-studentů oboru opravář zemědělských strojů, kteří se ve středu 17. března utkali při Krajské soutěži odborných dovedností v prostorách Středního odborného učiliště (SOU) Uherský Brod.

Akce se kromě pořádající školy účastnily ještě Centrum odborné přípravy technické (COPt) Kroměříž, Střední odborné učiliště Valašské Klobouky a Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín.

Největší zručnost projevil Václav Káňa ze SOU Uherský Brod, který zvítězil, Jakub Vaculík ze stejné školy obsadil druhé místo a Martin Vrubel ze SŠ-COPt Kroměříž skončil třetí.

„Je to soutěž jednotlivců i družstev, které se účastní dva žáci z každé školy. Vítězové obdrží věcné ceny a pojedou do zahraničí, kde budou mít možnost prohlídky automobilových firem,“ uvedla Eva Jurásková z pořádajícího SOU Uherský Brod.

Soutěž je součástí projektu Hledáme mladé technické talenty, který je zaměřen na cílovou skupinu žáků ve vybraných technických oborech poskytujících střední vzdělání s výučním listem. Spočívá ve spolupráci firem, škol a dalších subjektů při propagaci a rozvoji technických řemesel.

„Tento záměr vychází z myšlenky, že soutěž je hra a naplňuje se také záměr škola hrou. Školy budou ve spolupráci s firmami popularizovat technické obory. Tím se zvýší motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech. Nejúspěšnější z žáků mají možnost získávat a vyměňovat si zkušenosti na zahraničních stážích a exkurzích,“ doplnila Jurásková.

Dodala, že projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.