K renovaci části chirurgie vybízely především dřívější neschůdné podmínky. „Tato budova se stavěla někdy v letech 1939 až 1945 a od té doby prošel interiér jen drobnými úpravami. Na začátku jedenadvacátého století zdejší prostředí už vůbec nesplňovalo nároky moderní nemocnice,“ popsal zástupce primáře chirurgického oddělení Vladimír Řezáč s tím, že nedostačující byly především toalety, zastaralá lůžka a netěsnící okna.

Kroměřížská nemocnice chystá v rámci plánu svého rozvoje další renovace

V roce 2002 využila nemocnice dotací z ministerstev financí a zdravotnictví a zahájila rozsáhlou rekonstrukci. Ta byla dokončena o dva roky později. „Nově vybavené oddělení si nemůžeme vynachválit. Mnohem lépe vyhovuje lékařům i pacientům,“ neskrýval spokojenost Řezáč. Podle něj tak nemocnice postupuje v souladu se západními trendy. „Naše idea je snížit počet lůžek, poskytnout pacientům větší komfort a co nejvíce zkrátit ošetřovací dobu. Nové zařízení toto plně umožňuje,“ doplnil chirurg.

Mimo vybavení pokojů je nově instalovaná také vana pro ležící pacienty nebo myčka podložních míst. Personálu pak zpříjemňuje práci moderně zařízená administrativní místnost se systémem volání pacientů, který dosud ve špitále postrádali.

Spokojenost neskrývají ani sami pacienti. „Leží se nám tady hezky, člověku to aspoň pomůže nemyslet na starosti, které má,“ řekla například devětasedmdesátiletá Anežka Slavičínská ze Zborovic. K překonání nelehkých dnů podle ní přispívají i doktoři. „Jsou velmi laskaví a vlídní,“ pochválila personál žena.

Druhé chirurgické oddělení by se podobného vylepšení mělo dočkat v nejbližší době. Je totiž v plánu generelu rozvoje kroměřížské nemocnice, do kterého se má celkově investovat šest set milionů korun. „Plánujeme to na rok 2008 až 2009. Samozřejmě to záleží na tom, kdy bude kraj schopný uvolnit peníze,“ sdělil ředitel nemocnice František Fuit. Přestavba jednotky intenzivní péče kroměřížské chirurgie by přitom mohla začít už letos na podzim.