Zlínský kraj přišly úpravy na bezmála 55 milionů korun, další peníze přidala samotná nemocnice a její partneři.

„Lidé, kteří jsou odkázaní na přístrojovou dialýzu, tráví v nemocnici spoustu času. Týdně je to třeba i patnáct hodin po dobu pěti, deseti i více let. Jsem proto rád, že jim nyní v Kroměříži můžeme nabídnout lepší péči v příjemnějším prostředí,“ řekl během slavnostního otevření šéf představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček.

Místopředsedkyně představenstva nemocnice Lenka Mergenthalová připomněla, že díky investici kraje se podařilo spojit dvě dialyzační pracoviště.

„Původně jsme měli k dispozici sedm lůžek v samostatné budově a další čtyři v jednom z centrálních pavilonů. Provoz byl ale komplikovaný, nyní máme vše pod jednou střechou, kapacita vzrostla na čtrnáct lůžek a všechny prostory pro pacienty jsou navíc bezbariérové. Lepšího zázemí se dočkal i personál,“ podotkla.

V dlouhodobém dialyzačním programu je v současné době v Kroměřížské nemocnici zařazeno 73 pacientů.

„Ročně u nás provedeme kolem devíti tisíc dialýz. Nejdéle je v naší péči pacient, o kterého se staráme už dvaadvacet let a za tu dobu podstoupil tři tisíce dialýz,“ upozornila vedoucí lékařka střediska Martina Zelinková.

Nejmladší současný pacient centra má čtyřiatřicet let, nejstarší pak třiaosmdesát. Nemocnice se podílí také na službě nazvané Prázdninová dialýza, která umožňuje cestovat za rekreací i lidem odkázaným na přístrojovou náhradu funkce ledvin.

„Do Kroměříže každý rok míří tisíce turistů z různých koutů světa, měli jsme tu pacienty například z Anglie nebo americké Kalifornie. Naši pacienti naopak zase byli třeba v Chorvatsku, Slovinsku nebo na italské Sicílii, takže mohou nové prostředí srovnávat se zahraničím,“ doplnila lékařka.

Rekonstrukcí a dostavbou budovy získali pacienti i personál větší a komfortnější prostory. Největší plocha je věnována dialyzačnímu sálu, kde je umístěno 11 lůžek, každý pacient má navíc k dispozici vlastní televizi se sluchátky.

Další tři lůžka jsou oddělená v samostatných boxech, dvě jsou určená pro pacienty, kteří musejí být z infekčních nebo jiných důvodů izolovaní, a jedno lůžko je takzvaně došetřovací.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU