„Chování lidí bylo již neúnosné. Ukázalo se zde, že když je něco zadarmo, lidé si toho neváží,“ míní Martin Zelina.

Lidé si k vodě dokonce jezdili umývat své automobily. V té době došla trpělivost i památkářům. Kurovický lom byl ve vážném ohrožení.

„Vzali jsme si lom pod svá křídla a snažíme se jej udržovat čistý. To vše výměnou za drobné vstupné,“ pokračuje Zelina.

Udržování pořádku však není jediné, co pro památkovou rezervaci o rozloze více jak 15 hektarů Martin Zelina se svým týmem dělá:

„Rozšiřujeme tůně, vznikly některé nové tůně. Vytvořili jsme takzvanou galerii hornin. Jedná se o několik dovezených kamenů z blízkých kamenolomů, ke kterým jsme přidali popisky. Chodí se na ně podívat i školy.“ Některé výdaje jsou bohužel dány i českou legislativou.

Kvůli elektronické evidenci tržeb museli v lomu udělat elektřinu. Náklad byl zhruba 250 tisíc korun.

Ačkoliv je koupání v lomu zakázáno, správci lomu přivírají oči a nevyhání návštěvníky z vody ven.

„Hned u vchodu je napsáno, že je zde zákaz koupání a vstup je pouze za účelem naučné stezky. Ale jsme shovívaví. Pokud lidé nezačnou zasahovat do přírodního prostředí a neohrožují například ryby, tak jim koupání prochází,“ přiznal Zelina.

Letošní parné léto se však výrazně projevilo pouze na množství vody v zatopené oblasti. Hladina zde poklesla o téměř 60 centimetrů, což je jednou tolik než obvykle. V počtu návštěvníků však k výrazné změně nedošlo.

„Průměrně tudy za den projde 150 až 200 osob. Jediný výkyv nastal, když se v lomu za jeden den protočilo na 860 návštěvníků. To již bylo na hranici únosnosti. Jednalo se o největší nápor, který památková rezervace zažila,“ hodnotí letošek Zelina.

I kvůli extrémům, jakým byla enormní návštěvnost, uvažuje Martin Zelina o zvýšení vstupného.

„Nejedná se o žádný obchodní tah. Musíte si ovšem uvědomit, že víc lidí znamená i daleko větší zátěž na údržbu a dohled,“ vysvětluje svůj krok.

Ve své podstatě se všechny vybrané peníze vracejí zase zpět do památky. V současnosti se vstupné pohybuje od 20 do 50 korun. Záleží na ročním období.

Zlevněné vstupné mají samozřejmě děti. Nejdrobnější návštěvníci – do jednoho metru – mají vstup zcela zdarma. Navštívit lom mohou lidé ještě v září, kdy je otevřeno o víkendech.

JAKUB OMELKA