„Jsem po transplantaci, daří se mi dobře a všecko je zatím, jak má," svěřil se mladík.

O příběhu Tomáše Deník informoval v lednu, kdy hledal vhodného dárce kostní dřeně, která by mu pomohla v boji se zákeřnou leukémií.

V květnu se ho podařilo najít a Tomáš Naď mohl na operaci.

Čtvrtek 28. května byl pro něj zlomový – právě tehdy podstoupil transplantaci. Dnes už zase vášnivý rybář vysedává s pruty u vody.

„Na ryby samozřejmě chodím, kdybych měl jen sedět nebo ležet doma zešílel bych z toho," tvrdí Tomáš.

Přesto na sebe musí stále dávat pozor a s ohledem na počasí rybaření omezit – nedělají mu dobře velká vedra, ani chladné počasí.

„Imunita se mi teprve pomalu tvoří a jakékoliv nachlazení by se mohlo přehoupnout do pobytu v nemocnici, což naprosto odmítám. Myslím, že už jsem tam ležel dost a stačí mi to," říká.

První podezření, že není s jeho tělem něco v pořádku, měl Tomáš během vánočních svátků. Krátce po návštěvě lékaře mu diagnostikovali akutní leukémii.

Po šokující zprávě, která zasáhla celou jeho rodinu, začal boj s časem: vhodný dárce v českém registru dárců kostní dřeně totiž nebyl.

Po výzvách Zdeňky Wasserbauerové, která už devatenáct let dělá nábory dárců, přišlo 6. března na Transfuzní a hematologické oddělení Kroměřížské nemocnice přes dvě stě mladých lidí. Ani tento počet nově registrovaných však nebyl dostačující, aby se dárce v České republice pro Tomáše našel. Shodu znaků v krvi našli lékaři až u dobrovolníka z Německa.

„I když přišlo na odběr krve přes dvě stě lidí, pořád je to málo. Je to šance v podstatě pro dva," poukazuje na potřebu stále nových dárců Zdeňka Wasserbauerová.

Vděk, radost a pocit štěstí proudil po radostné zprávě, že se synovi vhodného dárce kostní dřeně nakonec podařilo najít, jeho mamince Jarmile Naďové.

„Všem chci poděkovat za pomoc a podporu při hledání. Měli jsme to štěstí, že se dárce našel a Tom mohl podstoupit transplantaci. Největší dík patří Zdeně Wasserbauerové," řekla Jarmila Naďová.

Právě pětasedmdesátiletá Zdeňka Wasserbauerová totiž absolvovala nábory po středních školách v Kroměříži.

„Neúnavě pořádá přednášky a snaží se přesvědčit hlavně mladé lidi ke vstupu do registru dárců kostní dřeně. Ještě jednou díky všem a držte nám prosím palce, jsme teprve na začátku dlouhé cesty," dodává maminka Tomáše.

Pomoc všech po úspěšné transplantaci oceňuje i mladík. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se mi jakýmkoliv způsobem snažili pomoci. Ještě jednou: velký dík," vzkazuje Tomáš. Pomoci dalším nemocným, kteří na vhodného dárce teprve čekají, mohou lidé stále.

Do registru je možné se nechat zařadit přímo na Transfuzním a hematologickém oddělení Kroměřížské nemocnice, případně v dalších nemocnicích ve Zlínském kraji. Na dárce totiž stále čeká také třeba čtyřiatřicetiletá Barbora Halodová z Polešovic na Uherskohradišťsku.

„Mladí lidé by měli do registru vstupovat hlavně pro sebe, nemohou vědět, co se za pár let přihodí, kdy někdo z rodiny, známých či kamarádů bude kostní dřeň potřebovat," dodává Zdeňka Wasserbauerová.