„Poprvé všedesátileté historii zoo se nám podařilo rozmnožit želvy, konkrétně druh Rhinoclemmys pulcherrima,“ uvedla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Větší má kolem třiceti gramů, vylíhla se 13.prosince, druhá je odeset dní mladší a také odeset gramů lehčí. Zda jde osamičku či samečka zatím chovatelé určit nemohou. „To poznáme až ve věku jednoho roku podle tvaru ocásků a růstu,“ objasnil chovatel Pavel Shromáždil.

Doplnil, že samice jsou výrazně větší. „Dorostou do jednoho a půl kilogramu, samci dosáhnou nižší hmotnosti, kolem půl kila,“ dodal. Zahrada si dospělé želvy pořídila vroce 2006. „Přivezli jsme jich celkem pět. Musely si zvyknout na odlišnou stravu iprostředí, jiný světelný a tepelný režim,“ vysvětlil Shromáždil.

Tento druh pochází ztropických lesů Jižní Ameriky. „Proto jsou náročné na teplotu ipestrou stravu, takže bych je nedoporučil soukromým chovatelům,“ podotknul Shromáždil. Vpřírodě se živí rostlinou iživočišnou stravou. „Krmíme je například červenou řepou, čínským zelím, ale iavokádem a hrozny,“ vyjmenovala Bujáčková.

Návštěvníci zlínské zoo mohou obdivovat celkem osm druhů želv, na pozorování nových přírůstků si však budou muset počkat dojara. „Teď vzimních měsících jsme jim vexpozici nemohli zajistit potřebnou teplotu,“ vysvětlil chovatel. Mláďata se mohou těšit na sourozence, dalších čtrnáct vajíček se totiž již hřeje vinkubátoru.