Například minulý týden během šesti hodin zavolala na policii stočtyřicetkrát dvacetiletá psychicky nemocná dívka z Vizovic. „Museli jsme se za ní vypravit. Dvě hodiny jsme se jí telefonování snažili rozmlouvat i za pomoci psychologa. Ale už za hodinu po tom, co jsme odjeli, znova začala volat,“ podotkla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že v těchto případech už policisté přistupují k sankcím. „Oznámili jsme to na místní radnici jako přestupek a za to jí teď hrozí pokuta,“ konstatovala mluvčí.

Policii kontaktoval muž, že ho někdo přepadl. Po hlídce však jen chtěl odvézt domů

Peněžitý trest dostal i muž z Valašskokloboucka. „V nočních hodinách volal, že ho někdo na cestě přepadl. Když tam pak policejní hlídka přijela, zjistila, že chce jen odvézt domů. To samozřejmě neudělala a odjela. Nakonec si zavolal i sanitku a když ho i záchranáři odmítli, fyzicky je napadl,“ sdělil další případ vedoucí operačního střediska zlínské policie Jindřich Fritscher.

Policisté tak museli na místo znova vyrazit. „Nakonec skončil v policejní cele a věc jsme nahlásili jako přestupek,“ podotkl vedoucí.
Podobné zážitky mají i krajští hasiči. „Volal k nám například senior, že dostal mobil a neví, jak se s ním zachází. Chtěl po nás radu, jak z něj má zavolat synovi,“ připomněl mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Podle něj se i hasičům stává, že vyjedou k požáru, ale teprve po příjezdu zjistí, že šlo o špatný vtip. „Měli jsme tu takový případ, kdy si mladá dívka vzala přítelův mobil a zavolala nám, že v Dolním Němčí hoří hospoda. Dvě jednotky hasičů vyrazily na místo, ale žádný požár se nenašel,“ konstatoval Mitáček.

Špatní vtipálci se však mohou za zneužití linky dostat i do vězení. „Pokud bychom to vyhodnotili jako poškozování cizích práv, může si takový člověk jít sednout až na dva roky do vězení,“ upozornila Bartíková. Dodala, že zatím policie z tohoto trestného činu ještě nikoho neobvinila.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE