Hlavně díky ideálnímu počasí se mohou těšit z vysokých výnosů. Radost jim dělají i vysoké ceny obilovin. Ředitel Okresní agrární komory v Kroměříži Milan Hebnar se přesto domnívá, že situace mohla být ještě lepší. „Je to určitě pozitivnější než loni, ale nebýt suchého počasí na jaře, mohly být výnosy ještě vyšší,“ myslí si Hebnar.

Samotný průběh žní označuje jako bezproblémový. Z takřka šestadvaceti tisíc hektarů osetých polností v kroměřížském regionu je už většina sklizená. „Jen někde se ještě dokončují práce se sklizní jarní pšenice a ječmene,“ popisuje ředitel okresní agrární komory.

Vyšší výnosy oproti loňsku doplňují také výhodnější výkupní ceny na trhu

Oproti loňskému roku zaznamenaly skoro všechny obiloviny zřetelný nárůst výnosů. Například pšenice ozimé se sklidilo 6,42 tun na hektar, což je o 0,7 tun více než minulý rok. Ječmen ozimý si polepšil dokonce o 1,7 tuny na hektar, dařilo se také řepce.
Zemědělci mohou být spokojeni i s nárůstem cen sklizených komodit. Jediný problém představují krmné obiloviny, jejichž cena se má letos vyšplhat až ke čtyřem tisícům korun za tunu.

„To je tak moc, že to může mít nepříznivý dopad na chovatele prasat a drůbeže, kterým se zvýší náklady. Následný propad výroby by pak mohl vést až k nárůstům cen vepřového a drůbežího masa,“ uvažuje Hebnar.

Přestože do poslední chvíle nebylo jasné, jak budou žně úspěšné, nakonec si soukromí zemědělci výsledky pochvalují. „Počasí bylo ideální. Ještě v dubnu jsme měli obavy, že se na sklizni nepříjemně podepíšou vedra, naštěstí se nenaplnily,“ pochvaluje si Jan Váňa z Asociace soukromých zemědělců okresu Kroměříž. Podle něj jsou výnosy v regionu lepší než třeba na jižní Moravě.

Také on vyjadřuje uspokojení nad výkupními cenami. „Nechci přechvalovat, to zemědělci nikdy nedělají, ale ceny jsou letos víc než přijatelné,“ usmívá se Váňa.

Rovněž upozorňuje, že letošní žně skončily mnohem dřív, než bývá obvyklé. „V jiných letech byla sklizeň v této době teprve zahájena. Díky dobrému zrání jsme však letos mohli začít sklízet dříve, ale nechtěli jsme dělat předčasné závěry. V zemědělství není do poslední chvíle nic jisté,“ dodává Váňa.