Jaké budou ztráty, se ale zatím ředitel Okresní Agrární komory Kroměříž Milan Hebnar neodvažuje tipovat.
„Jakým způsobem počasí ovlivní sklizeň a výši výnosů, to je zatím těžké předvídat. Ke zpoždění zřejmě dojde. Příroda je ale mocná čarodějka, takže to třeba ještě dožene," doufá Hebnar.
Podle něj je na Kroměřížsku zatím zaseto jen minimum jarních plodin. Koncem března už přitom bývá mnohdy setí skončeno. Do polí se ale zkrátka zatím vyjet nedá.
„Tak vytrvalou a dlouhou zimu nepamatuji. Žně budou asi o něco později, ale osobně si nemyslím, že to bude mít podstatný vliv na výnos," dodal Hebnar.
Podle jeho kolegy, předsedy kvasického agrodružstva Vojtěcha Kubíka, nepříznivé počasí zatím znatelně nepoškodilo porosty ozimů, u nich se však opozdí vegetace.
„Dlouhou zimou se zkrátí délka vegetační doby, což přirozeně souvisí s výší úrody. Čím je delší a teplejší vegetační období, tím lépe," podotkl předseda.
Velkou část plodin už prý družstvo vysévat ani nebude. Podle Kubíka by totiž mladé rostlinky vyrostly do velkých veder v květnu a červnu, a stejně by zaschly a nevyrostly. „Budeme brát náhradní plodiny, což je například kukuřice. Období sklizně se u ní může klidně protáhnout," vysvětlil Kubík.
Polím nesvědčí ani teplotní výkyvy: střídání vysokých a nízkých teplot způsobuje plodinám tepelné šoky. Tím se růst rostliny zbrzdí a přírůstek nemá žádný.
„Pesimisticky to ale nevidíme a doufáme, že si příroda poradí. Nicméně nějaké ztráty asi budou. Ti, kdo od nás nakupují obilí, nám už snížili ceny předem, tratní budeme především na obilovinách," upřesnil Kubík.
Ovocnáře a sadaře letošní dlouhá zima podle všeho příliš nepotrápila, větší problémy jim způsobily třeba loňské kruté holomrazy. Pokud ještě nepřijdou teploty pod nulou, ovoce by prý měl být dostatek.
„Dubnová sněhová pokrývka nám nevadí, stromy v sadech nám hlavně nesmí zničit mrazy," upozornil Aleš Zahradník z Ovocné školky v Litenčicích.
U ovoce by podle něj výpadek nastat neměl, hůře jsou na tom malé stromečky ve školce. „Co se týče školkařiny, tady jsme asi tři týdny ve skluzu. Tady se počasí projeví hlavně na velikosti výpěstku. Kvůli mokru ještě nemůžeme do polí a to nás brzdí," vysvětlil Zahradník.
Soukromý pěstitel cibule, brambor a dalších zemědělských plodin Zdeněk Trhlík z Tučap vidí letošní sklizeň příznivěji. Podle něj zatím nedošlo k žádným velkým odchylkám a vše ještě stihne vyrůst.
„Příroda se ještě zařídí. Kdyby bylo patnáctého května, tak už bych v tom viděl problém, zatím si ale nemyslím, že je to nějaká hrůza. Všechno myslím vyroste, tak jak má," uzavřel pěstitel.