K dokončení žní zbývá už jen pár lokalit, většinou ve vyšších oblastech, jako je Bystřicko. Například řepka už z polí zmizela pro letošek kompletně, stejně i ječmen ozimý.

„Žně jsme zahájili v první polovině července. Celý okres bychom měli mít téměř hotový, chybí jen pár míst. Pokud nám ale bude počasí nadále přát, bude sklizeň opravdu za námi do konce týdne,“ informoval v pondělí Deník Milan Hebnar z kroměřížské agrární komory.

Radost tak rolníkům kazí jen výsledek: sklizeň je totiž sotva průměrná. „Ve srovnání s loňským rokem je to ale zhruba totéž. Letos lze přitom všeobecně říct, že byl příznivý rok a stejně tak i klimatické podmínky,“ prozradil předseda Agrární komory Kroměříž Jan Hašek.

Markantní je podle něj hlavně úbytek ve výnosu plodin, které se sklízejí na jaře. „Bylo sucho, tak hodně trpěly,“ vysvětlil Hašek.

Co se týče řepky, tak u ní letos naopak zaznamenali vyšší výnos.

Průměrnou úrodu mají také soukromníci. Potvrzuje to například Ladislav Babušník z Roštína, který působí jako předseda Asociace soukromých zemědělců. Soustředí se hlavně na pěstování pšenice, ječmene a řepky.

„Všechno mám už zdárně sklizeno a proto mohu říci, že výborná je tentokrát kvalita potravinářské pšenice. Střídavě oblačno a jasno je ale zase u sladovnického ječmene. Ten totiž neodpovídá parametrům sladovnictví,“ zhodnotil úrodu Babušník.