„Je to jedna z největších našich bolestí. Setkáváme se s tím prakticky denně. Vandalové je převrhávají nebo různým způsobem ničí,“ potvrdil ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský. Dodal, že městští policisté se rovněž setkávají s případy, kdy zejména přenosné značky výtržníci odnesou úplně na jiné místo.

„To může být nebezpečné, protože pokud značka upozorňuje třeba na propadlý kanál a řidič si toho nestačí všimnout, může si vážně poškodit auto,“ podotkl ředitel.

I zlínští strážníci přiznávají, že přistihnout nebo najít takového vandala je těžké. „Poškozených značek je dost. A pokud nám pachatele nezachytí kamerový systém nebo nám to někdo neoznámí či ho strážníci sami nepřistihnou, tak je to opravdu velice obtížné,“ konstatovala mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Právě městské kamery pomohly na konci října nachytat dva takové nenechavce. „Mládenci totiž začali se značkou, která je na Gahurově ulici, bezdůvodně lomcovat, pak ji ohnuli a pootočili,“ připomněla mluvčí. Podotkla, že jim za to však hrozí nemalé pokuty.

Ročně se kvůli opravám poničených značek městské pokladny pořádně prohnou. „Vynakládáme na to ročně statisíce, někdy jde tato částka až k milionu,“ upozornila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Někteří nenechavci však zajdou ještě dál a značku prostě ukradnou a zpeněží ve sběrnách. „Samozřejmě je to jedna z variant. Zatím jsme při našich kontrolách nic nezaznamenali, ale to neznamená, že se to nestává. Těžko se to totiž dokazuje,“ konstatovala policejní mluvčí v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.

Přistižený vandal může dostat pokutu v řádech stokorun, ale i tisíců. „Záleží na tom, jaká je cena značky. Pokud je vyšší než pět tisíc korun, pak už se nejedná o přestupek, ale trestný čin. A v těchto případech jsou sankce opravdu vysoké,“ podotkla policejní mluvčí.