„Zákon ukládá, že sběrny nesmí vykupovat dopravní značky od fyzických osob. Výjimku tvoří právnické osoby, které taková značení prodávat mohou. Platba za takto vykoupený materiál nesmí být v hotovosti,“ vysvětlil mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Jakub Kašpar. Pracovník sběrny, která dopravní značku vykoupí, se vystavuje možné pokutě až do výše jednoho milionu korun. Zloději pak hrozí trest za krádež.

To, jakým způsobem zareagovali na nový zákon sběrny, vyzkoušeli redaktoři Slováckého deníku v praxi. S vypůjčenou dopravní značkou obešly dvě výkupny v Uherském Hradišti. „S tou značkou se můžete hned otočit a odejít, tady totiž nic podobného nevykupujeme,“ tvrdil pracovník společnosti Kovosteel ve Starém Městě. Podobně dopadlo duo novinářů i ve sběrně na Průmyslové ulici. „Takové předměty nesmíme vykupovat. Kde jste k tomu přišli?“ ptal se zaměstnanec tamní sběrny. „Dopravní značky a víka od kanálů rozhodně nebereme. Výjimku mají zaměstnanci podniků, kterým tyto předměty patří. V jiných případech to máme zakázané a návštěvníky s podezřelým materiálem jednoduše vyháníme,“ sdělil redaktoru nabízejícímu dopravní značku pracovník sběrny Ladislav Němec

Také ochránci zákona neevidují za poslední rok žádný podobný případ. „Za posledních 12 měsíců nám nikdo nic podobného neohlásil. Občas se ale objevují lidé, kteří tvrdí, že jim někdo zcizil kryt kanálu,“ poznamenal zástupce velitele Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

Zástupce výkupny kovového odpadu v menší obci na Uherskohradišťsku ale tvrdí, že podezřelá individua se značkami se čas od času v jeho provozovně objevují. „Jdou spíše k nám, protože vědí, že ve městě by neuspěli. Já je ale vždy ženu svinským krokem. Vykoupení takového předmětu mi nestojí za průšvih,“ vysvětlil majitel sběrny, který požádal o zachování anonymity. Záhadné „zmizení“ dopravních značek potvrdil i ředitel Správy a údržby silnic Slovácko Rostislav Buchtík. „Ztráty dopravních značek byly v posledních letech poměrně časté. Nedávno se například ztratily dvě značky v Napajedlích. V posledním období jsou tyto případy ale méně časté. Důvodem jsou patrně nízké výkupní ceny kovu,“ zamyslel se Buchtík.