Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Značky na přání: zájem je o čísla, jména i názvy firem

Zlínský kraj – Co okres, to jiný řidič – tedy alespoň podle značek. Od Nového roku řidiči mohou žádat o vydání registračních značek (RZ) (původně SPZ, pozn. red.) na svá vozidla na přání. Přestože úřady napříč krajem evidují za první dva dny jen desítky žádostí, někde dokonce žádné, požadavky majitelů vozidel – okres od okresu – se výrazně lišily.

6.1.2016
SDÍLEJ:

Značky na přání Zlín žádosti změna jména číslice Foto: Deník

Na Valašsku tak bude brázdit silnice Ďábel nebo Ninja, na Zlínsku se potkáte s Route 66 nebo Rally 001, na Slovácku vás může předjet samotné Staré Město nebo rocker Ronnie James Dio. Řidiči na Kroměřížsku využili prostor značky jako reklamní plochu.

Kdo by očekával hned v prvních dnech v krajském městě dlouhé fronty kvůli RZ na přání, mýlil by se. Ve Zlíně šlo zatím spíše o jednotlivce.

„Abych řekl pravdu, očekávali jsme vyšší zájem. Doposud evidujeme patnáct žádostí o registrační značku na přání," uvedl Martin Šoc, vedoucí oddělení evidence motorových vozidel (EMV) ve Zlíně.

První žádost přišla hodinu po půlnoci

Podle něj v úterý přišla jen jedna žádost o novou RZ na přání, ale od pondělka jich celkem na zlínském magistrátu evidují patnáct. Ta úplně první přišla podle Martina Šoce elektronicky hodinu po silvestrovské půlnoci.

„Jednalo se o žádost o přidělení těchto značek od jednoho žadatele pro pět vozidel, přičemž čtyři byla služební. Žadatel si přeje na nich uvést zkratku firmy společně s číselnou kombinací, jeden vůz bude mít RZ s označením Corvette," přiblížil vedoucí oddělení EMV.

Podle něj jinak zlínští úředníci zatím žádné zvláštnosti nezaznamenali. Většinou šlo o návrhy číselných kombinací před jmény nebo slovy.

„Žádný extrém, většinou lidé požadovali číselnou kombinaci, ve velké většině to byly samotné sedmičky nebo jedničky. Ale ty byly zarezervovány na jiném registračním místě," doplnil Martin Šoc.

Jak zmínil, další název registrační značky, který stojí za zmínku, je R0UTE 66, kdy místo písmene O je nula.

„Co se týká zájmu o tyto značky, nepředpokládáme jeho zvýšení. Spíš se bude jednat o jednotlivé případy. Značky jsme schopni po uhrazení správního poplatku vydat do 15 dnů," doplnil.

Ronnie James Dio či Staré Město. Světoznámý rockový zpěvák či jedno z měst na Slovácku se zřejmě staly inspirací pro první žadatele o registrační značky na přání. O tu projevila zájem první dva dny desítka nedočkavců na Slovácku. Z Uherského Hradiště hned v úterý 5. ledna putovaly do výrobny registračních značek požadavky na značky obsahující pojmy DI0 či 0LD CITY.

Lze rezervovat

„Samozřejmě to není tak jednoznačné a tyto výrazy můžeme jen odhadovat. Zrovna písmeno O totiž není povoleno, takže můžeme takové závěry vyvozovat jen z toho důvodu, že jej nahrazuje číslice nula," vysvětlil Antonín Tvrdoň z hradišťského odboru dopravy.

Až do úterního dopoledne si podle jeho vyjádření pět lidí o konkrétní registrační značku na přání zažádalo, dalších pět využilo možnosti si svůj tvar značky na 90 dní zarezervovat. Značky dle vlastních požadavků, o které už majitelé vozidel projevili zájem, jsou často ryze osobního charakteru.

„Mezi požadavky na tvar registrační značky se objevily spíš kombinace čísel, které mají pravděpodobně různé osobní významy pro jejich žadatele. Můžeme se jen domnívat, že to nejspíš budou data narození, data svateb a podobně. Zažádáno je například i o tvar, který zhruba odpovídá jednomu dívčímu křestnímu jménu," popsal další zajímavosti z prvních hodin fungování nového systému mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Fronty na odboru dopravy v souvislosti s novinkou nejspíš budou narůstat. „Já osobně nad značkou na přání taky přemýšlím, rád bych do ní nějak zakomponoval mou oblíbenou skupinu. Jaká to ale je, neprozradím, aby mě náhodou někdo nepředběhl," vyjádřil se pro Slovácký deník s úsměvem Marek Příhoda z Uherského Hradiště.

A jeho obavy jsou nejspíš na místě. Právě strach z brzkého obsazení vyhlédnutého tvaru značky přivedl některé žadatele na odbor dopravy v Uherském Hradišti už v první minuty, kdy to vůbec bylo možné.

„Hned po otevření našeho úřadu po Novém roce v pondělí ráno si přišli o značku na přání požádat dva majitelé vozidel," prozradil Antonín Tvrdoň.

Ve Vsetíně si o RZ na přání hned první možný den požádalo šest lidí. Žádali například o slova Ninja či VIP doplněná o čísla do potřebných osmi znaků, jež na značce musí být. Jiný motorista si přišel pro „ďáblovo" číslo 666 doplněné o jméno.

„Objevily se i dotazy na zkratky CZ nebo USA, kódy států však na registrační značky povolit nelze," uvedla mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

V Rožnově pod Radhoštěm se objevilo první den osm žádostí. Nebyly to ale požadavky na konkrétní názvy či jména.

„Spíše jde o nestandardní kombinace znaků, které nám nepřijdou logické, ale ke kterým má zřejmě vazbu žadatel," řekl mluvčí města Rožnov Tomáš Gross.

Možnosti nechat si vystavit registrační značku vozidla na přání ve Valašském Meziříčí v prvních lednových dnech zatím nikdo nevyužil.

„Na prvního zájemce na odboru dopravně správních agend radnice stále čekáme," informovala v úterý dopoledne mluvčí meziříčského městského úřadu Renata Votrubová.

V Kroměříži se od Nového roku našli zatím pouze dva zájemci o specifickou registrační značku. „Oba byli z podnikatelské sféry, měli nějakou svou představu o značce a vzhledem k tomu, že splňovali veškerá kritéria a jejich přání nijak nevybočovalo se stanoveného rámce, byly jim značky bez problémů schváleny," konstatovala mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

Oba žadatelé podle ní pojali tuto investici jako reklamu na své podnikání, podoba značek tak reflektovala název dané firmy a tím pádem nebyla v žádném směru nepřijatelná nebo pohoršující.

V Otrokovicích se fronty na RZ na přání také rozhodně nestojí. „Zatím máme pouze jednoho zájemce, který si značku na přání objednal," přiblížila tamní situaci mluvčí otrokovické Radnice Romana Stehlíková, která nechtěla prozradit její znění.

„Očekáváme, že spíše si budou o tuto značku žádat podnikatelé, pro které to bude jakýsi určitý způsob propagace jejich firmy," myslí si mluvčí města.

Do úterního odpoledne žádný žadatel o registrační značku na přání. Taková byla situace i ve Vizovicích. „Máme prvního zájemce," mohla nakonec odpoledne komentovat vedoucí vizovického odboru dopravy Terezia Zlámalová. Prozradila, že první žadatel bude mít ve Vizovicích RZ s názvem Ferrari 2. Podle vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství stojí za malým zájmem i cena poplatku, kdy za obě značky je deset tisíc korun.

„Těžko říct, jak se bude situace se zájmem o tyto značky vyvíjet. Vizovice jsou „trochu dál" od Prahy, tady jsou finanční možnosti jiné. Ale třeba je to jen má domněnka, třeba se zájem zvýší příští týden," zmínila Terezia Zlámalová s úsměvem.

I ve Valašských Kloboukách mají již svého prvního zájemce o RZ na přání a podle vedoucího odboru dopravy a silničního hospodářství ve Valašských Kloboukách Vladimíra Tomaštíka si další dva lidé značku rezervovali.

„Jde o jména a číselné kombinace a další návrh, který se jménem nemá nic společného," naznačil jen vedoucí valašskoklobouckého dopravního odboru.

„Myslím si, že zájem o tyto značky bude, i když podle mne půjde spíš o „kusovky", proto jich bude tak 10–15 do roka," vyvodil Vladimír Tomaštík s tím že ani v jejich regionu nepůjde o zvlášť extrémní zájem o tyto značky.

Dobré vědět: otázky a odpovědi k vydávání značek na přání

Jak mohu podat žádost o značku na přání?

Dojděte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla s žádostí, na které uvedete údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostanete značku do 15 dnů. Žádost můžete podat také poštou či prostřednictvím datové schránky.

Kolik značka na přání stojí?

Poplatek je 5000 Kč za jednu tabulku, tzn. 10 000 Kč za dvě registrační značky pro osobní automobil.

Mohu si požadované znění značky na přání nějak rezervovat?

Ano, v takovém případě se obraťte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště nebo sídla firmy (resp. v místě budoucí registrace vozidla) a úřad vám požadované znění značky na přání po jejím schválení rezervuje na dobu 3 měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli.

Jaká jsou omezení z hlediska znění značky na přání?

Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W – z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen.

Na značku na přání také nebude možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.). Úřady obcí s rozšířenou působností obdržely doporučující instrukce a obecná kritéria, podle kterých budou při schvalování navrhovaných znění značek postupovat. Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň pohlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání.

Jaký počet znaků musí značka mít?

V případě auta je značka složená z 8 znaků, pro motocykly ze 7 znaků, v případě mopedu se jedná o 5 znaků.

Odpovídal Tomáš Neřold, Ministerstvo dopravy

Autor: Tomáš Hyánek

Požádali jste nebo požádáte o SPZ na přání s vlastním textem?

Určitě ANO

16 hlasů

Možná; ještě nevím

7 hlasů

NE

161 hlasů

Hlasovalo: 184

6.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Srážku dvou osobních aut řešili ve středu 18. října po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.
5

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Ilustrační fotografie.

Část ulic v Bystřici bude ve čtvrtek 19. října bez elektřiny

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Žeranovicích

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

V holešovském TyMy centru ochutnávali Francii

První z Francouzských dnů zahájili v úterý v holešovském volnočasovém centru TyMy přímo v tamní kuchyňce. Vařečky se tam chopil francouzský dobrovolník Christophe Martínez.

Svůj hlas si ve volbách ohlídají také stovky voličů z Kroměřížska

Přípravy na víkendové volby do poslanecké sněmovny jsou v plném proudu také na Kroměřížsku. Volební lístky jsou rozdány, komise určeny a radnice už pomalu oprašují volební urny. Dnešek je zároveň poslední termín, kdy si mohou lidé, kteří nemohou volit v místě svého trvalého bydliště, zažádat o voličský průkaz.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení