Vůbec největším problémem bývají psí výkaly a drobný nepořádek: zkušenosti s tím mají prakticky na všech místech regionu, své o tom ví třeba starosta Střílek.„S odpadem po odtání sněhu máme potíže každý rok. Objeví se všechno, co předtím vidět nešlo. Nejhorší jsou exkrementy psů,“ potvrdil Milan Endlicher.

Podle něj si vše obec odklízí vlastními silami. I Ve Střílkách už uvažovali o speciálních sáčcích, které fungují ve větších městech. „Myslím si, že by to však nemělo kýžený efekt,“ povzdechl si Endlicher.

Podobně jsou na tom v Žalkovicích, také tam se s odklízením odpadu potýkají každoročně. Přes léto se papírky a další drobnosti sesbírají sekačkou při sečení trávy, v zimě je to podle tamního starosty horší.„Po roztání sněhu si uklízíme odpad sami. Jen na krajnici silnice je posypový materiál, na jehož úklid voláme správu silnic. Nemáme problémy, že by občané schválně něco rozhazovali. Spíše nám za obcí někdo vyhodí z projíždějícího auto pytel s odpady,“ poznamenal Radomír Pala.

Podle něj si obec na úklid většího odpadu, například PET lahví, najímá brigádníka – důchodce. Pomáhají i děti z družiny s paní učitelkou, které nepořádek uklídí a pak roztřídí do jednotlivých kontejnerů.

Odpadu po zimě ovšem nejsou samozřejmě ušetřena ani města. Například Koryčany mají potíže jako všude s psími exkrementy a jiným nepořádkem.„U nás je to po zimě stejné jako jinde. Rozjíždíme technické služby a snažíme se, aby hlavně na chodnících odpad nebyl. Další výhodou odpadového centra je, že u nás ve městě ubývá černých skládek a občané vozí i nebezpečné odpady tam,“ poznamenal starosta města Zdeněk Šmela.

V Holešově také zajišťují úklid Technické služby. Po zimě objeví spoustu nepořádku.„Máme problémy hlavně s psími exkrementy a obaly od žvýkaček, nedopalky od cigaret a dalšími. Na problémových místech, posilujeme služby, které po zimě tento odpad vysbírávají,“ potvrdil za Technické služby Mojmír Doležel.

Stejný problém ale mají i lidé. Také oni totiž po zimě občas objeví na svých zahradách nemilé překvapení od vlastních psů.„Máme doma dva labradory, takže si každý dokáže představit, jak to muselo vypadat. Všechno jsme museli odklidit, abychom se přes zahradu vůbec dostali,“ řekl Deníku s úsměvem například Jiří Gabrhelík z Kostelan.

Jarmila Petříčková