Výměna čtyř ministrů by se však podle straníků z Kroměřížska jejich práce v regionech nijak významně dotknout neměla. Snad nejsilněji změnu pocítili lidovci, jejichž předseda opustil ministerské křeslo. Kroměřížská poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) v tom vidí drobnou komplikaci.

„Je problém nemít předsedu strany ve vládě. Ale odstoupení pana Čunka respektuji,“ poznamenala Šojdrová. Cyril Svoboda je podle ní dostatečnou náhradou už kvůli jeho předchozím ministerským štacím.

„A díky jeho výborné znalosti práva především v oblastech jako je nájemné nebo stavební zákon by se práce ministerstva mohla ještě zlepšit,“ myslí si Šojdrová.

Celkově prý vidí změny jako šanci pro nové ministry ukázat se v dobrém světle.

„Paní Filipiová může zlepšit komunikaci s jednotlivým kraji, kterou pan Julínek úplně nezvládal. Michael Kocáb je zajímavá tvář s pevnými názory na budoucnost země,“ poznamenala poslankyně.

Jako krok správným směrem vidí odstoupení předsedy Čunka i lidovecký krajský zastupitel Vojtěch Jurčík.

„Vzhledem k vnitřnímu napětí ve straně to bylo vhodné,“ míní Jurčík. Ostatní změny však považuje spíše za kosmetické a nedomnívá se, že by měly vážnější dopad na regionální politiku.

Podobný názor sdílejí také občanští demokraté z Kroměřížska.

„Vláda má rok, než se spustí další volební kampaň a je otázka, kolik toho stihne udělat. Kraje mají navíc v moci sociální demokraté, takže velké změny nejspíš nepocítíme,“ vysvětlil například chropyňský starosta Radovan Macháček (ODS).

Přesto podle něj noví lidé oživí státní politiku novými myšlenkami.

„Mrzí mě jen odvolání Julínka. Ten byl jedním z mála ministrů, kteří chtěli dělat skutečnou reformu. Bohužel to nedovedl komunikovat,“ povzdechl si Macháček. Čunkova odchodu naopak nelituje. „Ten měl odejít už dřív, jeho vnímání reality bylo podivné,“ tvrdí starosta.

Je jasné, že právě nastoupivší ministry nečeká lehká úloha, vždyť naskakují do rozjetého vlaku obtěžkaného evropským předsednictvím. „Musíme vyčkat. Jestli přinesou prospěch, to ukáže až čas,“ shrnul holešovský starosta a senátor Zdeněk Janalík (ODS).