Zámek je stále v rukou státu

„V mezičase jednáme s Národním památkovým ústavem o možnostech případné další spolupráce, žádné definitivní závěry ale nejsou k dispozici," řekl Deníku mluvčí.

S rozhodnutím o navrácení kroměřížských památek církvi se ale neztotožňuje například poslankyně za KSČM Marie Pěnčíková. Komunisté jsou proti církevním restitucím a vydávání majetku od samého počátku.

„Nepovažuji to za šťastné řešení, protože kroměřížský zámek jako památka UNESCO by měl zůstat ve státních rukou," řekla už v minulosti poslankyně. Obavy má zejména z toho, že změna vlastníka přinese zdražení či jiné omezení pro návštěvníky.

„Navýšení vstupného je avizováno už z jiných památek a stejné situace se obávám také tady," poznamenala poslankyně.

Každopádně uznávám, že se pan arcibiskup k této věci postavil poměrně vstřícně a doufám, že vstřícně bude jednat i nadále a k žádným razantním změnám nedojde," dodala Marie Pěnčíková.

Mluvčí Arcibiskupství olomouckého však ale znovu ujistil, že by neměli návštěvníci pocítit žádné změny.

„Ať už to s vydáním a následnou správou dopadne jakkoli, naším záměrem je zachovat stávající režim fungování památek. Chceme, aby zahrady i zámek byly nadále přístupné pro veřejnost," řekl Deníku mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Co se týká dalšího majetku, něco už bylo arcibiskupství vráceno, ale kromě památek v Kroměříži čekají i na další majetek.

„Doposud nám bylo vráceno zhruba pět tisíc hektarů lesů v okolí Kroměříže a Rajnochovic a několik set hektarů polností, dalších několik set hektarů polí vydat zbývá," dodal mluvčí olomouckého arcibiskupství.