Roman Šiška a Tomáš Sháněl čelí obvinění, že Janochovi neposkytli první pomoc. „Pokud budou usvědčeni, mohou jít do vězení až na dva roky,“ sdělil soudce Houdek.
Strážníkům ale dříve hrozil dvanáctiletý trest, protože čelili obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti a zneužití pravomoci veřejného činitele. Jejich případ nakonec státní zástupce překlasifikoval na současné obvinění.
Podle Houdka se případ může protahovat i dlouhou dobu. „Spis je velmi obsáhlý a bude záležet, které důkazy se budou během procesu provádět,“ vysvětlil.
Po dvou letech se tak začne projednávat případ Vojtěcha Janocha, který v roce 2005 zahynul
v křoví v centru Zlína
Celou kauzu provázely už ale od samého začátku problémy. Soudce Ivo Krinke, který se měl celou záležitostí zabývat, se z případu vyloučil, protože znal matku jednoho z obviněných. Na stůl ho tak dostal Pavel Houdek, který byl ale přesvědčen, že by byl dokazováním prokázán trestný čin, o kterém okresní soud nemá právo rozhodovat.
Spis proto putoval k Vrchnímu soudu do Olomouce. Ten ho nakonec poslal zpět do Zlína s tím, že neobsahuje nic, podle čeho by se měl kauzou zabývat krajský soud.
První líčení se tak mělo uskutečnit až letos v květnu. „Obhájce strážníků ale podal žádost, aby se případem zabýval soud v Uherském Hradišti. Jako důvod uvedl obavu z podjatosti zlínského soudu. Krajský soud v Brně ale tuto námitku zamítl a vrátil spis zpět do Zlína. Protože jsem však v té době už měl na tři měsíce dopředu naplánovaná stání, nemohl jsem termín hlavního líčení stanovit na dřívější dobu,“ vysvětlil Houdek.
Janoch byl před dvěma lety 2. října nalezen mrtvý v křoví nedaleko zlínské Tržnice. Pitva ukázala, že zemřel na následky vnitřních zranění, která si podle odborníků nemohl způsobit sám. Janochova smrt nastala jen několik hodin poté, co jej strážníci vyvedli opilého z baru, kde se pozvracel a odmítl zaplatit útratu.