„Svým vyjádřením a podpisy jsme panu řediteli dali najevo, co si myslíme a projevili tím přání, aby pan Gombár zůstal,“ uvedl.

O kvalitě divadla nerozhoduje umělecký vedoucí

Herečka Helena Čermáková popřela informaci, že by za vším stály osobní problémy.
„Jde čistě o podporu. Kromě toho nás ale třeba štve, že všechno rozhoduje ředitel. Pan Gombár jako náš přímý šéf nemá téměř žádné kompetence,“ přiblížila Cenou Thálie ověnčená Čermáková.

Gombár Deníku sdělil, že k tomuto přesvědčení došel po roce a půl působení v divadle. „Myšlení moje a pana ředitele je v oblasti divadelní tvorby odlišné. Některá jeho rozhodnutí jsou pro mě jako člověka i umělce naprosto neakceptovatelná,“ řekl. Jako konkrétní případ uvedl zrušení internetového fóra po jeho dvouměsíční existenci jako zaleknutí se konstruktivní kritiky nebo odmítnutí komunikace.

Ansámbl zaslal Antonínu Sobkovi i primátorce dopis. Požaduje dialog

„Dvakrát jsem pana ředitele vyzýval, aby se se souborem střetl, abychom si promluvili o narůstajícím napětí. Potřetí byl dokonce vyzván herci, kteří zastupují Hereckou asociaci a přesto odmítl,“ přiblížil Gombár.

Příčinu Sobkova počínání však komentovat nechce. „Atmosféra v divadle má být podle mě tvořivá a svobodná. Ne taková, kde zazní na mou konkrétní otázku odpověď – To tě nemusí zajímat,“ upřesnil Gombár.

Radnice stojí za šéfem, naopak je rozhořčena jednáním souboru

Ředitel Antonín Sobek se k věci vyjádřit nechtěl. „Nechává to na zřizovateli divadla, tedy Magistrátu města Zlína,“ řekla za něj mluvčí Jarmila Trávníčková.

Herci požadují řešení situace dialogem mezi Sobkem, Gombárem a zlínskou primátorkou Irenou Ondrovou. Té ale zatím žádná žádost o jednání nepřišla. „Samotná listina vyslovení nedůvěry bez udání důvodů pro mě není předmětem k řešení,“ sdělila.

Primátorku i radu města navíc rozhořčil i postup, jakým herci situaci řeší. „Dozvěděla jsem se o problému z médií a svolala kvůli tomu mimořádnou schůzi. Zatím ale vůbec nevím, co je skutečně ve věci,“ uvedla.

Pochybuje však, že by rada města ředitele Sobka kvůli tomu odvolala. „Je čerstvě znovujmenovaný. To by musel porušit zákon, zneužít své moci či zpronevěřit finance,“ objasnila primátorka. V případě, že herci vznesou konkrétní stížnosti, bude případ řešit.