Změny ve vedení čekají tři děkanáty. „Z Veselí nad Moravou odchází dosavadní farář a děkan Mons. Václav Vrba, který bude nově sloužit jako farář ve Stříteži nad Ludinou. Jeho místo faráře ve Veselí nad Moravou a děkana veselského děkanátu zaujme dosavadní farář ve Štítné nad Vláří P. Andrzej Bystrzycki,“ prozradil Jiří Gračka.

Nového faráře a děkana budou mít podle něj také ve Vizovicích. Dosud tam působící P. Vít Hlavica se nově stává rektorem Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci a místo něj do čela vizovické farnosti i místního děkanátu nastupuje P. Vladimír Mrázek.

Ten působil jako farář a děkan v Kyjově a na obě pozice místo něj nastoupí P. Pavel Stuška, který zatím působí jako rektor semináře.

Církevní slavnost Dny lidí dobré vůle, 5. července 2023, Velehrad. Slavnostní mše svatá na nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.
VIDEO: Na Velehrad dorazilo 30 tisíc poutníků. Dny lidí dobré vůle vrcholily mší

Změna po třiatřiceti letech čeká farnost Újezd u Valašských Klobouk. „Dosavadní farář Mons. Jan Můčka bude nově sloužit jako výpomocný duchovní ve Strážnici a na jeho místo nastoupí P. Jan Mach, nyní působící v Lukově. Duchovní správu Lukova dostává nově na starost P. Karel Janíček, který nyní vypomáhá v kroměřížské farnosti Panny Marie, a tam ho nahradí P. Jiří Rek, doposud farář v Uherském Brodě – Újezdci,“ vyjmenoval Jiří Gračka.

Místo něj tam přijde P. Vlastimil Vaněk, nyní farář v Hovězí, kde se novým administrátorem stane P. Ludvík Málek SVD, doposud kaplan v Novém Hrozenkově.

Velehradskou bazilikou zněla už poosmé Modlitba za vlast; úterý 4. července 2023
Velehradskou bazilikou zněla už poosmé Modlitba za vlast. Účastnil se i premiér

Nového faráře dostanou také farnosti Dolní a Horní Němčí, odkud dosavadní farář P. Petr Hofírek odchází do Vnorov, a na jeho místo přichází současný zlínský kaplan P. Jiří Luňák.

„Nynější vnorovský farář P. Josef Jelínek bude nově sloužit v Senici na Hané a okolí, odkud duchovní P. Martin Mališka odchází do Želechovic nad Dřevnicí a Provodova. Duchovní z Želechovic a Provodova P. Pavel Martinka bude mít nové působiště ve Štítné nad Vláří,“ poznamenal Jiří Gračka.

Několik personálních změn čeká také farnosti v Olomouci. Administrátorem v místní části Holice se podle Gračky stane dosavadní šternberský kaplan P. Josef Mikulášek a správa farnosti Nové Sady přechází od Mons. Františka Hanáčka, faráře u sv. Mořice, na katedrálního faráře P. Ladislava Šviráka.

Na Velehradě se setkalo 120 vozíčkářů ze tří zemí; Dny lidí dobré vůle; úterý a středa 4. a 5. července 2023
Na Velehradě se setkalo 120 vozíčkářů. Pozdravil je arcibiskup i Petra Janů

Mění se také některé kaplanské pozice. „Do Zlína nově přichází P. Josef Biernát, který nyní slouží jako kaplan v Bystřici pod Hostýnem a okolí, a na jeho místo přechází dosavadní luhačovický kaplan P. Jan Svozílek. Kaplanem v Luhačovicích se nově stane P. Dominik Kovář, nyní kaplan v Holešově,“ informuje Jiří Gračka.

Nová působiště podle něj čekají také na dva jáhny. Josef Kvapilík, který byl vysvěcen letos v polovině června, bude působit jako jáhen v Rajnochovicích a v místním arcidiecézním centru života mládeže Přístav.

Václav Slivka, vysvěcený před rokem a dosud působící v rámci Arcibiskupského kněžského semináře, se pak nově stává jáhnem na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži.