„Ve Zlínském kraji jsme evidovali k 24. březnu celkem 184 onemocnění černého kašle. O týden dříve to bylo 119 případů,“ sdělila Deníku vedoucí kanceláře ředitele Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková.
Za stejné období v přecházejícím roce byly zaznamenány tři případy onemocnění černým kašlem. Od roku 2018 byl ve sledovaných datech nejhorší rok 2020, kdy bylo s nemocní evidováno 15 pacientů. Což je dvanáctkrát méně než v letošním roce.
Nejvíce nemocných je mezi dětmi na druhém stupni
Zemřelí v roce 2024
muž 62 let, okr. Náchod
žena 84 let, z Domova pro seniory, okr. Chrudim
Zdroj: SZÚ
Onemocnění se objevuje napříč populací. Nejvíce případů do minulého týdne zaznamenali hygienici ve Zlínském kraji kraji ve věkové skupině 10 až 14 let – celkem 54. Nejméně naopak u dětí do jednoho roku a seniorů nad 75 let.
V obou skupinách byli evidováni tři pacienti. K nejohroženější skupině patří právě novorozenci, kteří ještě nemají vyvinuté centrum pro kašel a rovnou u nich dochází k vážnému rozvoji nemoci. Ochránit je mohou matky už v těhotenství.
Ve školním kolektivu by v případě proočkovanosti neměl být zásadní problém. V 10 letech je totiž povinné očkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli.
„Postupuje se individuálně podle konkrétní situace a na základě vyhodnocení míry rizika. Vedení školy, pedagogové i rodiče, případně zákonní zástupci dítěte, jsou o výskytu onemocnění v kolektivu informováni,“ dodala Ševčíková.
Nejefektivnějším nástrojem prevence proti černému kašli je očkování, které je v České republice součástí očkovacího kalendáře. Vzhledem k aktuálnímu enormnímu nárůstu případů doporučuje Česká vakcinologická společnost minimálně jedno přeočkování v dospělosti a v průběhu každého těhotenství.
V republice jsou letos již dva případy úmrtí člověka s černým kašlem. Dosavadní letošní počty nakažených jsou nejhorší za posledních 60 let. Zlínský kraj je na desáté pozici z hlediska celkového počtu nemocných. Nejhůře je na tom Jihočeský a Středočeský kraj.