Oslovené strany se shodují, že kampaň v regionu je zatím korektní. Tvrdí, že preferují vysvětlování vlastního programu před útoky na své konkurenty.

Průzkumy favorizovaní sociální demokraté podle lídra Antonína Sedi objíždějí obce a města v kraji a domlouvají inzerci v lokálních médiích a obecních i městských zpravodajích. Tyto aktivity doplňuje celostátní inzerce a billboardová kampaň. Na 16. října pak ČSSD chystá na hotelu Moskva mítink za účasti celorepublikového předsedy Bohuslava Sobotky.

Až příští týden začnou s kampaní komunisté. „Plánujeme cesty po celém kraji včetně menších obcí. Budeme lidem rozdávat zvláštní předvolební číslo Haló novin, náš volební program i skládačku s portréty kandidátů," popsal lídr KSČM Vladimír Koníček. Komunisté sázejí i na vývěsky v místech, kde mají základní organizace, v Uherském Brodě budou mít i prezentaci na LED obrazovce. Mají také centrální facebookovou stránku.

Dnes startuje v kraji kampaň hnutí ANO 2011, které má podle průzkumů velkou šanci se do Sněmovny dostat. Do Zlína přijede na debatu s občany jeho celostátní lídr Andrej Babiš.

„Billboard nikoho neosloví, chtěl bych se potkat s lidmi, aby věděli, co je hnutí ANO," řekl krajský lídr hnutí Radek Vondráček s tím, že rozhodující v kampani budou až poslední tři týdny. ANO 2011 podle něj povede „striktně pozitivní kampaň".

TOP 09 se podle krajského lídra Petra Gazdíka vymezí proti ideologii, kterou představuje komunistická strana. „Nejvýznamnějšími hodnotami pro nás jsou svoboda, slušnost a poctivost. Upozorníme i na působení KSČM v krajské koalici," uvedl Gazdík. TOP 09 hodlá prezentovat i úspěchy svých starostů.

Kampaň ODS zahájila v úterý ve Zlíně Miroslava Němcová, která je celorepublikovým lídrem strany. ODS podle lídra Jana Hrdého chce lidem vysvětlovat, že se změnila a začíná znovu. Nebude pořádat velké mítinky, ale chce voliče oslovovat na různých akcích. „Nekorektní kampaň nepovedeme, případné útoky na nás se budeme snažit odrážet věcně," uvedl Hrdý.

Lidovci podle lídra Ondřeje Benešíka vsadí opět na „akci ploty". Členové a příznivci strany si na ně instalují předvolební plachty KDU-ČSL. „Jsou jich stovky, v těchto dnech je rozvážíme. Typicky lidovecké jsou i vývěsky v malých obcích. Soustředíme se i na elektronická média. Já jsem byl kvůli volbám nucen zřídit si twitter," přiblížil Benešík s tím, že vzhledem ke krátké době před volbami se nedá stihnout masivní kontaktní kampaň.

Na tu přesto vsadilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. „Je to podle mě nejúčinnější prostředek," mínil lídr hnutí Jaroslav Holík. Okamura krajské kandidáty přijede podpořit 6. a 23. října. Kampaň je podle Holíka zatím slušná, s blížícími se volbami ale podle něj „přitvrdí".

Počítá s tím také lídr Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) Vratislav Mynář. „My chceme lidem vysvětlovat svůj program. Dá se ale předpokládat, že s blížícím se termínem voleb budeme napadáni stranami na pravici, kterým teče do bot," uvedl Mynář s tím, že SPOZ také sází hlavně na kontakt s voliči.

Podobně je na tom Strana zelených, jejíž kandidáti dokonce hodlají oslovovat voliče přímo v jejich domovech. „Zaměříme se na větší města. Chápeme, že každý nás nebude radostně vítat, ale procento lidí ochotných k diskusi je podle našeho průzkumu vysoké," mínil lídr Zelených Michal Berg.