O nabídkách investorů a konkrétních lokalitách rozhodla rada města včera. Budovat by se mělo začít v příštím roce, a to Na Honech III a v Javorové ulici.

O stavbu garáží projevily zájem dva podnikatelské subjekty. Stavět chtěl magistrát tam, kde je problém s parkováním nejpalčivější, tedy v Malenovicích, Kútech, Padělkách a na Jižních Svazích. „Podnikatele nejvíce zaujalo největší zlínské sídliště, kde je i největší deficit,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Šenkýř (ODS).

Řidiči dosud parkují, kde se dá, stavba by měla složitou situaci trochu zlepšit

V ulici Javorová tak vznikne dvacet až dvaadvacet stání pro automobily. Na Honech III bude míst zhruba jednou tolik. Na střechách garáží má být veřejně přístupná travnatá plocha nebo dětské hřiště.

Firmy SPC a Pospíšil musejí do půl roku zhotovit projektové dokumentace. Město jim pak dané pozemky bezplatně zapůjčí a až bude stavba hotová, podnikatelé odprodají jednotlivá stání motoristům.

„Přednost budou mít ti, kdo bydlí blízko. Chceme dopravní situaci v daných lokalitách zlepšit, ne tam přitáhnout automobily odjinud,“ vysvětlil Šenkýř.

Motoristé jsou k tomuto rozhodnutí spíše skeptičtí. „Bude fajn, když nějaká auta zmizí. Ale obávám se, že těch pár míst problémy s parkováním na Svazích nevyřeší,“ řekl Kamil Kunst ze Zlína. Podobný názor má i Radek Janda ze Zlína. „Je to dobrý začátek, ale chtělo by to pořádné velké parkoviště, kam by se vešlo ne pár desítek aut, ale spíš stovky,“ myslí si.

V rozporu s předpisy parkuje denně na Jižních Svazích na dva tisíce automobilů. „Nejraději bychom garáže postavili v okolí ulic Česká, Moravská a Slezská, kde je situace také kritická. Bohužel tam na to ale není prostor,“ posteskl si Šenkýř.