Tento významný počin ve světě muzeí, který je srovnáván například s Českým lvem ve světě filmu, potvrzuje skvělou práci týmu muzea a ukazuje, že i mladá generace muzejníků má významný podíl na rozvoji muzejního oboru.

Dalším faktem, který potvrzuje výjimečnost tohoto ocenění je, že do 22. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis se ve třech kategoriích přihlásilo 93 projektů ze 60 institucí. Konkurence byla tedy vskutku široká.

Zlínské muzeum mělo v soutěži dvě želízka: v kategorii Muzejní výstava byla přihlášena loňská výstava Poklady skryté v podzemí Karpat a pak to byla zmíněná revitalizace areálu NKP Ploština a tamní nové expozice v kategorii Muzejní počin.

„Do finále postoupila právě Ploština a pozvání na slavnostní ceremoniál vyvolalo velké naděje, že soška Glorie z roku 2013, udělená za expozici Princip Baťa, dostane letos kamaráda,“ prozradila mluvčí muzea Silvie Lečíková.

Nakonec nezůstalo jen u nadějí – počinem, jež získal cenu Gloria Musaealis je právě nová expozice nazvaná Tragédie na Ploštině. Vznikla v nové budově, která je výjimečná také svým technickým řešením.

Oválná budova se zelenou střechou je ponořena do šikmého svahu louky tak, aby co nejméně narušovala okolní krajinu. Expozice přibližuje tragédii samotnou.

VIDEO: Expozice věnovaná tragédii na Ploštině:

| Video: Youtube

Zástupci Muzea jihovýchodní Moravy si ocenění převzali během slavnostního vyhlášení výsledků 22. ročníku Národní soutěže muzeí v polovině května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

close Kurátor nové expozice Tragédie na Ploštině v revitalizovaném areálu NKP Ploština Ondřej Machálek s cenou Gloria Musaealis; květen 2024 info Zdroj: se svolením Muzea jihovýchodní Moravy zoom_in Kurátor nové expozice Tragédie na Ploštině v revitalizovaném areálu NKP Ploština Ondřej Machálek s cenou Gloria Musaealis; květen 2024 „Z ocenění mám obrovskou radost, především kvůli svým úžasným kolegům, kteří projektem revitalizace Ploštiny strávili více než osm let života a odvedli vedle své běžné práce neuvěřitelné množství dalších výkonů,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec.

„Každý z nás je rád, když se mu něco podaří a je vidět zdařilý výsledek. Pokud je korunován takto výjimečným úspěchem, radost je o to větší.“

Předsedkyně Asociace muzeí a galerií České republiky Irena Chovančíková během ceremoniálu předávání cen zdůraznila, že za posledních 10 let se kvalita přihlašovaných projektů velice zvedla, a že muzejní obor v Čechách je na úrovni plně srovnatelné se světem.

„Toto významné ocenění je především odměnou za dlouhodobou výbornou práci celého týmu lidí, kteří se na projektu rekonstrukce Ploštiny podíleli,“ zdůraznil náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj a cestovní ruch.

Podle jeho slov je Ploština nejen pietním místem, kde se lidé mohou zastavit a zamyslet se, ale také místem, které má potenciál přilákat velké množství návštěvníků, kteří se chtějí dozvědět více o místní historii a prohlédnout si jedinečnou kulturní památku.

Radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzana Fišerová úspěch muzea komentovala takto: „Jsem za tuto cenu velmi ráda a chci týmu zlínského muzea srdečně pogratulovat ke skvěle odvedené práci završené takovým úspěchem. Ploština je skutečně dílo s velkým potenciálem, kde se v dnešní složité době mohou lidé zastavit, zamyslet se a nabrat sílu.“

Národní soutěž Gloria musaealis

Soutěž má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a stálých expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit kulturního a přírodního dědictví. Nejvyšším oceněním v každé kategorii je Cena Gloria musaealis.

Do 22. ročníku, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, a Český výbor ICOM, se přihlásilo 60 institucí celkem 93 projektů. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2023 (45 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2023 (33 projektů) a Muzejní počin roku 2023 (15 projektů).

Expozice Tragédie na Ploštině

close Památník tragédie na Ploštině info Zdroj: Muzeum jihovýchodní Moravy zoom_in Památník tragédie na Ploštině Na místě bývalého amfiteátru vybudovaného v období normalizace vyrostl v roce 2022 moderní expoziční objekt, který je výjimečný svým technickým řešením. Oválný objekt je ponořen do šikmého svahu louky tak, aby co nejméně narušoval okolní krajinu.

Návštěvnické centrum s interaktivní audiovizuální expozicí Tragédie na Ploštině přibližuje historii a způsob života valašských pasekářů.

Vyprávění pokračuje až k neblahému zlomu v podobě událostí z 19. dubna 1945, kdy došlo k úderu nacistických ozbrojených sil proti zdejší základně partyzánského oddílu. Nečekaný útok vedl k vypálení jádra pasekářské osady a k usmrcení 28 lidí, nejen přímo z Ploštiny a nedalekých Rylisek, ale i z okolních obcí.

Na prohlídku lze navázat v nedalekém objektu č.p. 165 (dříve 23), kde se nachází expozice Nová Ploština.

Více na: https://www.muzeum-zlin.cz/plostina