„Proměna, která odstartovala, je zcela zásadní a připravovala se několik let. Rekonstrukce Velkého sálu v takovém rozsahu byla od vzniku divadla v roce 1967 realizována pouze jednou, a to před šestatřiceti lety v roce 1987,“ říká Irena Pelková, pověřená funkcí ředitelky zlínského divadla.

Méně sedadel, zato pohodlnějších

Rekonstrukce probíhá od poloviny června a potrvá do začátku září. Nejnápadnější změnou projdou sedadla. Jejich počet se z původních 687 sníží na 556. Nová sedadla ale budou větší a pohodlnější. „Zvýší pohodlí návštěvníků divadla, což si po letech zaslouží,“ je přesvědčená Martina Hladíková, náměstkyně primátora pro oblast kultury.

Změní se také barva sedadel: budou laděna do modrého tónu, jak tomu ostatně bylo u původního vybavení. Vzniknou také nové divadelní uličky po obou vnějších stranách amfiteátru. Linoleum v parteru, amfiteátru i lóžích bude nahrazeno kobercem. Obměna čeká i orientační a nouzové osvětlení sálu.

Zlínské divadlo se přesouvá ven na nádvoří. Herci budou hrát pod širým nebem
Zlínské divadlo se přesouvá na nádvoří. Herci uzavřou sezonu pod širým nebem

Všechny interiérové úpravy musí splňovat požadavky garanta památkové péče, kterým je Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Kroměříži. Průběžně byly konzultovány také s architektem Miroslavem Řepou, který budovu zlínského divadla navrhl.

Preferovány byly takové úpravy, které drží historickou kontinuitu s původním vybavením sálu divadelního hlediště. 

Ve věku 93 let zemřel Miroslav Řepa, autor projektu zlínského divadla
Zemřel architekt Miroslav Řepa, autor projektu zlínského divadla

Plánovaný rozpočet na rekonstrukci je 13, 5 milionů korun, z toho 5 milionů pokryje investiční dotace statutárního města Zlín. „Zbylá část půjde z prostředků investičního fondu divadla,“ doplňuje náměstkyně Martina Hladíková.