„Přesun záchytky se v blízké době neuskuteční. Studie je už ale vypracována, nově se bude nacházet ve východní části areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati,“ řekla pro Deník mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.
Podotkla však, že letos se s výstavbou nových prostor nepočítá. „Hlavním důvodem plánovaného přesunu je špatná dostupnost například ze vsetínského okresu do Kroměříže. Zlín je přirozeným geografickým centrem kraje,“ objasnila mluvčí.
Za nocleh na kroměřížské záchytce ještě předloni klienti platili jinde nevídanou sumu dvanáct tisíc sedm set korun. Svým způsobem tak byla možná nejdražším hotelem v Česku.
K prvnímu lednu loňského roku však cena za pobyt na stanici poklesla na osm tisíc devět set korun. A pozor: na počtu klientů je prý snížení částky zřetelně znát. Nestřídmých pijanů opět přibylo.
„Za rok 2011 jich evidujeme 1030, nejvíce 102 klientů bylo v dubnu. Následuje prosinec s počtem pětadevadesát a březen s čtyřiadevadesáti,“ vyčíslila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.
Během letošní silvestrovské noci skončilo na záchytce pět lidí.
„Všichni však byli přivezeni až po půlnoci,“ poznamenala mluvčí.
V předchozích letech, kdy nocleh každého provinilce přišel na bezmála třináct tisíc korun, bylo přitom klientů daleko méně. Konkrétně v roce 2009 jich na záchytce skončilo 539, v následujícím roce pak 951. Historicky provoz Protialkoholní záchytné stanice v Kroměříži zabezpečovala tamní Psychiatrická léčebna.
„Po výpovědi byl kraj postaven před nutnost rychle zabezpečit provoz. Varianta takzvaně přes ulici do nemocnice byla tehdy nejvhodnější,“ připomněla mluvčí kraje .
Ta nyní také upozorňuje na snahy odstranit z legislativy pojem Protialkoholní záchytné stanice, a to novelou.
„Jedná se o vypuštění příslušných ustanovení řešících Protialkoholní záchytnou stanici v zákoně. Budoucnost provozování a činnosti zařízení je tak zřejmě stále otevřená,“ uzavřela Dvorníková.