„Viděl jsem nedávno živé sochy v Praze, ale tomu, co jsem měl možnost zhlédnout u nás v Kroměříži, se to zdaleka neblížilo,“ pochvaloval si kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

A nadšené ohlasy plnily i sociální sítě či radniční web.

„Živé sochy jsme ještě neviděli. Zvědavé byly děti i my dospělí. Sochy jsou opravdu věrné, odvážíme si hezké zážitky i fotky,“ řekla třeba Jana Krejčíková, která do Kroměříže s rodinou dorazila z Brna.

Pětadvacet stanovišť s celkem čtyřiceti sochami lidé obcházeli s mapkou, kterou si mohli vytisknout na internetu nebo zdarma vyzvednout v informačním stánku na Velkém náměstí.

Nechybělo ani hlasování o nejlepší sochu: návštěvníci nakonec ocenili postavu, kterou na Velkém náměstí u muzea představovala Zdeňka Rylka Dovályová ze skupiny Živé sochy Sinela, jež spolu s městem akci pořádala.

„Jsme moc rádi, že se nás Kroměříž ujala,“ poznamenala vítězka hlasování.

Pořadatelé ocenili i sochu nejmladší: tou byla teprve sedmiletá Vendy Duhajská, která byla se svými rodiči součástí sousoší v Kovářské ulici.

Podle vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu Pavla Zrny se festival živých soch v takovém rozsahu jako v Kroměříži zatím nikde jinde v České republice nekonal.

„Určitě nás těší, že dorazilo tolik lidí a že se jim sochy líbily,“ dodal.

Upozornil také, že město nechalo vytisknout plných deset tisíc map, a všechny úspěšně rozdalo, další lidé si je navíc vytiskli doma nebo si trasu prošli bez nich.

Děti se bavily luštěním tajenky, kdy u každé sochy hledaly písmeno, fotografové se zase snažili ulovit co nejlepší snímek pro soutěž: v té musejí do 8. června poslat své snímky přes webové stránky pořadatelů: www.zivesochysinela.cz/soutez/.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU