Takzvané zipování by mělo například fungovat ve zlínské místní části Malenovice, kde se v obou směrech dva pruhy sbíhají do jednoho. Bohužel během dopravní špičky dodržování tohoto nařízení takřka vidět není.

„Už se mockrát stalo, že když jsem jel od obchodního centra, tak jsem musel doslova zůstat stát, protože mě nikdo nechtěl pustit. Je to bezohlednost,“ rozčílil se Zlíňan Petr Kučera.

„Já tento předpis dodržuji, ale nechápu, proč jsou stále takoví jedinci, kteří ne. Možná ho ani neznají. A hlavně mě hodně vytáčí, když se naopak některý přede mě drze vecpe. Už jsem mockrát musel dost prudce šlápnout na brzdu a jen se modlit, abych nenarazil já do něj nebo nějaké auto zase do mě zezadu,“ svěřil se zase se svou zkušenosti Zdeněk Jandera ze Zlína.

Obdobný problém je rovněž i za hlavní křižovatkou ve Starém Městě směrem na Brno, či v Kunovicích. I zde se v odpoledních hodinách tvoří kolony aut, které nezodpovědní řidiči odmítají přes sebe pustit. Na Vsetínsku je zase sbíhání dvou pruhů do jednoho například ve Valašském Meziříčí, a to mezi třetím a čtvrtým kruhovým objezdem.

Podle pravidel silničního provozu se mají šoféři umožnit vozidlům, která přejíždějí do průběžného pruhu střídavě po jednom umožnit zařadit se před ně do jízdního proudu.

Přestože nedodržení tohoto pravidla může policie trestat i pokutou, na tento problém se nezaměřuje. „Jen velmi obtížně by se nám takový přestupek dokazoval. Museli bychom jej dokumentovat na videozáznam, což je pro nás takřka nemožné. Je to však o lidech a toleranci, aby se tímto pravidlem řídili. Okrádají se tak o čas a ohrožují bezpečnost provozu. Tento způsob řadění vozidel je přitom nejrychlejší a nejbezpečnější,“ konstatovala za zlínskou krajskou policii mluvčí Jana Bartíková.

Dodala, že za porušení zipování lze udělit pokutu, o body však v tomto případě provinilci nepřijdou.