„Jsme rádi, že sezona vůbec začala, bylo to do poslední chvíle dost napínavé. Leden a únor nám celkem vyšly, potom už ale zase přišlo oteplení a nebylo to ono. Celkově bych zimu pro nás zhodnotil jako horší průměr," říká třeba provozovatel lyžařského střediska Stupava Lubomír Orel.

Sezonu tam ukončili 13. dubna a budou se už pomalu připravovat na tu další. „Určitě máme v hlavě spoustu nápadů, co bychom chtěli vylepšit, většinou jsou to věci technického rázu. Pro lyžaře se do příštího roku vizuálně zásadně nic nezmění, půjde jen o technologická vylepšení," poznamenal Lubomír Orel.

Podobně to s novinkami pro příští sezonu vypadá i ve skiareálu Rusava. „Vylepšovat se něco dá pořád, ale myslím si, že máme vše potřebné. Nejvíc se každý rok investuje do techniky, tedy oprav děl nebo zdokonalování vleků. Nic nového se dít ale nebude, protože sezony jsou čím dál kratší a na velké investice nejsou prostředky," naznačil Vladimír Kadlčík z tamního skiareálu.

Sezonu hodnotí jako dobrou, ale příliš krátkou. „Nebyla to jedna z těch nejhorších, nepršelo a bylo celkem pěkně, přijelo i hodně návštěvníků. Jen trvala příliš krátkou dobu. Ale neprodělali jsme, přestože jsme zavírali už někdy koncem února," dodal Vladimír Kadlčík.

Oproti tomu velmi pozitivně hodnotí uplynulou zimu jednatel Ski areálu Troják Jakub Juračka.

„Zúročili jsme loňskou zimu, kdy ji ostatní vedli jako špatnou, bez sněhu a my ho měli až do 13. března. Proto se na nás obrátila řada škol a kurzů, to nám přineslo výhodu," připouští jednatel. Jako jediní prý na přelomu listopadu a prosince zkoušeli zasněžovat a chyběl jim jenom jeden den a noc, aby mohli kopec zprovoznit. Dvakrát tak investovali do zasněžování a nezvládli připravit svah kolem Vánoc, které tvoří až čtvrtinu tržby celé sezony.

„Počasí se začíná chovat nevyzpytatelně. Když se chystáme na zasněžování, sledujeme předpověď, která však meteorologům naprosto nevychází. Jsou schopni říct, že bude za dva dny minus patnáct stupňů a večer je pak plus deset," posteskl si Jakub Juračka.

Přesto jsou s letošní zimou na Trojáku spokojeni. Návštěvníci si tam prý našli cestu sami, což jednatel areálu vnímá jako nejvyšší hodnocení. „Díky tomu jsme mohli zrušit veškerý marketing a našli výraznou úsporu v řádech desítek tisíc korun. Snad se nám tedy podařilo srovnat dluhy z loňské zimy," dodal Jakub Juračka.

Do příštího roku by chtěl připravit několik vylepšení: třeba najít víc personálu do lyžařské školy, která je podle jednatele trhákem areálu. Pracovat budou i na kvalitě služeb jako dosud.

„Osvědčuje se nám to, znamená to školení personálu, vztah k zákazníkovi a všechny tyto věci, které jsou myslím podstatnější, než abychom místo vleku stavěli lanovku, což by byl ekonomický nesmysl," uzavřel jednatel.