Cestovatelská legenda Miroslav Zikmund se 14. února 2019 dožije 100 let. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které spravuje archiv cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, připravuje na počest Miroslava Zikmunda několik akcí v průběhu celého roku 2019.

Už na konci loňského roku vydal Klub H+Z kalendář na roky 2019/2020 s 25 fotografiemi z obou cest inženýrů Hanzelky a Zikmunda.

„První akcí letošního roku bylo zahájení výstavy Miroslav Zikmund 100 let, která nabízí umělecká díla inspirovaná životem a dílem obou cestovatelů. Ve spolupráci s radioamatérem Jiřím Králem z Ostravy bude v únoru aktivována radioamatérská značka OL100ZH,“ sdělila za muzeum Silvie Lečíková.

Na amatérských krátkovlnných pásmech se budou vysílat do celého světa informace o cestovatelích H+Z. V dubnu bude radioamatérské vysílání rozšířeno i na značku OL60ZH a bude se vysílat na originálním zařízení Jiřího Hanzelky přímo z Tatry 805, která absolvovala 2. cestu, a to z platformy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Tímto způsobem muzeum připomene 60. výročí startu legendární dvojice na 2. cestu.

Dalším doprovodným programem budou v rámci filmového festivalu přednášky, výstavy a projekce v MJVM Zlín, například projekt Zikmund100 mladých cestovatelů Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka z Plzně, kteří v roce 2018 projeli trasu asijské cesty H+Z. Ze svých cest pravidelně podávali zprávy jak do muzea, tak přímo panu Zikmundovi.

V červnu budou ve výstavních prostorách muzea instalovány vybrané práce účastníků X. ročníku fotosoutěže Co jsme viděli na svých cestách a ostatní přešli, kterou vyhlašuje pravidelně Klub H+Z. V pátek 15. února v 10 hodin pak budou chystané akce a projekty podrobně představeny společně s novými díly, která vznikla právě u příležitosti 100. narozenin Miroslava Zikmunda.

Jedním z nich jsou i dvě nové poštovní známky České pošty. Tisková konference se uskuteční ve výstavě Miroslav Zikmund 100 let v prostorách krátkodobých výstav muzea.