„Co se týče ukončených projektů, podařilo se nám také opravit cestu na samotu Bednárňu," připomněl starosta Žeranovic Stanislav Němec.

Mezi nejdůležitější záměry se podle něj bude řadit hlavně zpracování nového územního plánu jako základního plánovacího dokumentu k dalšímu rozvoji obce.

„Aktuálně spějeme k finálnímu jednání s ministerstvem životního prostředí o vyřazení části pozemků na katastru obce z chráněného ložiska cihlářské hlíny," dodal starosta.

Zmíněný krok je pro obec velmi důležitý: bez něj totiž nemůže pokračovat ve výstavbě zádržného poldru.

„Zdejší potok, kterého se stavba týká, je hranicí katastru vedlejší obce Racková," vysvětlil Stanislav Němec. Vedení má v současné době schválenou směnu obecních pozemků za pozemky soukromých vlastníku právě pod plánovaným poldrem.

„Tím bychom konečně mohli pokračovat v přípravě celé této důležité investice," přeje si starosta.

Žeranovice na tom spolupracují společně se sousední Rackovou a obě obce předpokládají, že se jim podaří vše dokončit. „Poldr zabrání záplavám a současně zadrží část vody v krajině," říká starosta.

Mezi další plány obce se řadí například rekonstrukce dětského hřiště u školy, ale také rozsáhlejší oprava obecního úřadu, který sídlí na žeranovickém zámku.

„Ten patří k národním kulturním památkám, tudíž na něj nemůžeme získat běžné dotace a celé řešení jeho rekonstrukce se stává tím pádem mnohem složitější," přiznal starosta. Podle jeho slov je tak oprava sídla obecního úřadu bohužel zatím spíše v nedohlednu.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ