„Paní Kytnerová byla milá a šarmantní dáma. Setkání s ní pro mě byla vždy potěšením. Chtěl bych nyní především vyjádřit upřímnou soustrast její rodině,“ uvedl pro Deník starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Starosta například Magdaleně Kytnerové blahopřál k narozeninám. Při jednom ze společných setkání, při příležitosti oslav jejích 107. narozenin, ještě Magdalena Kytnerová uvedla, že má ráda dobré jídlo i alkohol.

Pochutnávala si na tlačence i fernetu

„S chutí si dám kachnu se zelím nebo jakoukoliv zabíjačkovou specialitu, třeba prejt, tlačenku, ale i pizzu, neodmítnu sklenku piva nebo fernetu,“ popsala před zhruba 18 měsíci svou životosprávu Magdalena Kytnerová, která ráda sledovala televizi, poslouchala rádio a četla.

Nebránila se ani moderní technologii. Se svou dcerou, žijící v zahraničí, si volala přes internet. V Česku nezůstala sama. Staral se o ni syn Václav s chotí.

Možná díky letitým zkušenostem si uvědomovala, jak je důležitá účast při volbách. Těch sněmovních se účastnila ještě ve svých 106 letech. Na zprávy se dívala na různých televizních stanicích, aby si udělala vlastní objektivní názor. Měla také výborný přehled o politicích a celebritách.

Marie Kytnerová pocházela z rakouského Mödlingu. Světlo světa spatřila poprvé 17. března 1911. A po smrti rodičů ji vychovávala babička a posléze tety. Vdávala se v roce 1942, s manželem žila v Brně. Narodily se jí dvě děti.