Muzikant ze Zdounek dechovku navždy opustil minulý pátek, kdy po krátké nemoci ve svých nedožitých 80 letech zemřel.

Dechová hudba Zdounečanka byla pro Josefa Mítka více jak padesát let hned po manželce jeho druhou životní láskou. Před pěti lety o dechovce povyprávěl v rozhovoru pro Deník.

„Dechovka mě pořád drží, hrozně moc pro mě znamená. Pokud budou zuby a dech sloužit, tak u ní zůstanu. Do ničeho jiného se už pouštět nebudu,“ usmíval se muzikant a dodal, že ho mrzí, že dechová hudba celkově upadá.

„Dnešní doba je lidové kultuře nepřejícná. Tento žánr je jinde v cizině žádaný, ale u nás je tomu naopak," posteskl si hráč na křídlovou trumpetu Josef Mítek.

K hudbě se však dostal skrz hru na housle. Nevymykal se tedy základním hudebním předpokladům.

„Hrou na tento nástroj se pozná, zda má dotyčný sluch, jestli dovede zpívat a hudba mu něco říká," vysvětlil zdounecký muzikant.

Do Zdounečanky se dostal v sedmdesátých letech, když se natrvalo přestěhoval do Zdounek. Předtím při učení v tehdejším Gottwaldově (Zlíně) působil v mládežnické dechovce, v dechovce ve Zborovicích či nedalekém Roštíně. V obou obcích však soubory zanikly.

„Tehdejší kapelník Zdounečanky mi nabídl, zda bych k nim nešel. Slovo dalo slovo a souhlasil jsem. Byl jsem ještě plný elánu a bavilo mě to. Nejlepším obdobím pro mě bylo, když Mirek Nauč udělal takovou odnož naší dechovky nazvanou Zdounecká pětka. S ní jsme hráli na různých večírcích, svatbách nebo třeba menších plesech ve vesnicích," vzpomínal hudebník, který se Zdounečankou v posledních letech hrál už jen jako náhradník, když někdo například z pracovních důvodů nemohl.

Josef Mitek zemřel v pátek 21. srpna v 79 letech. Poslední rozloučení s muzikantem bude ve středu 26. srpna v Chrámu Páně Nejsvětější Trojice ve Zdounkách.

„Pro muzikanty, kteří by chtěli zahrát panu Mítkovi, sraz bude ve středu ve 13 hodin na náměstí ve Zdounkách, poté půjdeme průvodem ke kostelu,” uvedl na sociální síti soubor Zdounečanka.

Příspěvek o úmrtí oblíbeného muzikanta zasáhl i fanoušky kapely na Facebooku.

“Veliká škoda dalšího dobrého člověka a výborného muzikanta. Velká čest jeho památce,” kondoloval na síti starosta Zdounek Martin Drkula.