„Zemědělství se věnuji odmalička. Otec byl zaměstnanec státního statku, jezdil jsem tam s ním od svých pěti let,“ vyprávěl Gotfried. V rodině sympatického sedmatřicátníka, který chtěl být v mládí členem jízdní policie, chovali hospodářská zvířata vždycky.

Ovcí měl letos farmář sto šedesát. Pronajal si v Petrůvce na deset let necelou stovku hektarů luk, kde je pase. Pocházelo z nich i tři sta balíků sena, které mu nedávno oheň vzal. Halu, která vyhořela, má v pronájmu šest let.

Plameny muvzaly nejen veškeré zásoby na zimu, ale i uskladněnou vlnu. Poničily traktor s balíkovačem a novozélandský ohradníkový zdroj za pětatřicet tisíc korun. „Pět let jsme se na tu mašinku s ženou chodili dívat do obchodu. Moc jsme se na ni těšili, ovce pase sama,“ řekl.

Oheň v seníku při neopatrné manipulaci se sirkami založili dva chlapci ve věku devět a čtrnáct let. „Několikrát jsem je odsud dříve vyháněl, chodívali tam kouřit. Starší chlapec se ke všemu přiznal, ten druhý zapírá,“ řekl Gotfried.

Majitel seníku halu pojištěnou neměl. „Mě taky nikdo nepojistí, když řeknu, že jsem zemědělec a mám nejistý příjem,“ vysvětlil otec dvou dětí. Objevili se však lidé, kteří se snaží katastrofou postiženému zemědělci situaci ulehčit.

„Přijel i jeden můj bývalý spolužák až z Nové Říše u Jihlavy. V televizi viděl, co se stalo, a přivezl mi plný vozík sena,“ řekl Gotfried. Pomoc prý nabídl i obecní úřad v Petrůvce.

„Chtějí nám dát bezúročnou půjčku padesát tisíc korun. Zatím jsme ji ale nevzali. Splácíme traktor, nechceme se dál zadlužovat. Přijmeme ji jen v krajním případě,“ svěřil se farmář. Náhradu škody na rodině chlapce, který seník zapálil, prý vymáhat nebude.

„Otec hocha je invalidní důchodce, matka bere základní mzdu. Nemají nic. Byla to prostě nešťastná náhoda. Nejsem taková svině, abych na ně poštval exekutory a vystěhoval je z chalupy,“ kroutil odmítavě hlavou.

Čtrnáctiletý hoch se vzhledem ke svému věku nemusí obávat ani postihu ze strany policie. Podle Gotfrieda se ale nyní snaží vše odčinit. „Dost špatně nese, co se stalo. Omluvil se, dost se teď přátelí s mým synem, chodí nám pravidelně pomáhat,“ řekl zemědělec.

Na jatka musí zemědělec nyní poslat skoro sto ovcí. Prodat je prý nelze. Zvířata na zimu totiž nikdo nekoupí, musel by je živit. Od řezníka farmář z Petrůvky dostane sedm set korun za kus.