VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci na Kroměřížsku o výsadbě plodin na výrobu biopaliva neuvažují

Kroměříž - Řepka olejná, kukuřice nebo řepa jsou plodiny, ze kterých je možné vyrobit biopalivo. To může nahradit naftu či benzín. Členové Evropské komise v jeho využití vidí možnost, jak snížit emise skleníkových plynů v ovzduší.

28.4.2008
SDÍLEJ:

Sila.Foto: DENÍK/Marcela Kořínková

Zemědělci na Kroměřížsku tyto plodiny pěstují, ale nadále je zpracovávají tradičně. Pro výrobu pevných druhů paliv, jako jsou brikety nebo takzvané peletky, se tam plodiny nepěstují. „Z pohledu kvality a úrodnosti půdy v této oblasti by to byl nesmysl,“ domnívá se ředitel Okresní agrární komory (OAK) v Kroměříži Milan Hebnar.

Podle něj další důvod, proč se rostliny nepěstují kvůli výrobě biopaliv je i jejich cena. „V současné době se u potravinářské pšenice a sladovnického ječmene pohybuje přes šest tisíc korun za tunu,“ upřesnil ředitel OAK.

Lihovary, které vyrábí biolíh z pšenice, kukuřice či řepy, nejsou schopny tak vysokou částku zaplatit. „Optimální cena pro zpracovatele by se musela pohybovat v rozmezí od dvou do dvou a půl tisíce korun za tunu obilovin,“ poznamenal Hebnar.

Proto lihovary podle jeho vyjádření skupují raději biomasu na výrobu biopaliva z Austrálie, jižní Ameriky a hlavně z Brazílie, protože je to levnější.

Na polích Agrodružstva v Morkovicích zemědělci pěstují tradiční plodiny, jako jsou potravinářská pšenice, sladovnický ječmen, řepa cukrovka, mák, kukuřice, řepka, len i vojtěška. „Pěstujeme je, ale na výrobu biopaliv z toho nejde nic a ani zatím nepřemýšlíme o tom, že bychom s tím začali. Úrodu využíváme pro potravinářství nebo pro vlastní potřebu na siláž a krmivo,“ podotkl hlavní agronom Josef Uchytil.

Na výsadbu plodin kvůli biopalivům se nenechali zatím nalákat ani soukromí zemědělci. „Zatím o tom ani neuvažuji. Není to dotažené do konce. Evropa uznala, že je to nesmysl. I podniky, které chtěly vyrábět bionaftu, od toho ustupují,“ konstatoval Mojmír Stískal z Třebětic.

Autor: Marcela Kořínková

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímek dětí z letošní první třídy Základní školy F. Vančury v Kroměříži s třídní učitelkou Mgr. Ivanou Baštincovou

Představujeme prvňáčky ze F. Vančury v Kroměříži

Kroměřížskou poslankyni Evropského parlamentu Olgu Sehnalovou vybral prestižní bruselský zpravodajský server Politico.eu do přehledu osobností, které v roce 2018 nejvíce ovlivní veřejnou debatu v Evropě a zasáhnou do mezinárodního dění.

Kroměřížskou europoslankyni zařadili do prestižního žebříčku vlivných

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Jaký vánoční strom je letos ve Zlínském kraji ten nejkrásnější? O tom můžete rozhodnout právě vy. Dejte hlas svému favoritu v anketě pod tímto textem.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ F. Vančury v Kroměříži v Kroměřížském deníku

V tištěném středečním vydání Kroměřížského deníku budou fotky usměvavých dětí z 1. třídy v ZŠ F. Vančury v Kroměříži.

Také Kroměřížsko bude ve středu 13.12. zpívat koledy

Po roce se opět města a obce v Česku rozezní společným zpěvem. Oblíbenou akci Deníku nazvanou Česko zpívá koledy si mohou užít i lidé přímo v Kroměříži, kde se příští středu 13. prosince v 18 hodin akce tradičně koná ve vstupní aule Domova pro seniory U Moravy.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT