V důsledku nich už prý také celá řada jejich kolegů s chovem dobytka úplně skončila. A pokud se situace nějak nevyřeší, bude podle zemědělců ještě mnohem hůř.

„V letošním roce se výroba mléka dostává do vysoké ztráty, dělá v průměru dvě koruny padesát na litr. V našem agrodružstvu chováme osm set krav, očekávaná ztráta bude letos pro nás činit patnáct milionů korun,“ vysvětlil šéf představenstva Agrodružstva Morkovice Václav Řezáč.

Demonstrace je podle něj organizována odbytovým družstvem Morava ve Vyškově. Zemědělci na Kroměřížsku ji podpoří vyléváním mléka hned na několika místech.

„My protest plánujeme poblíž našeho podniku, jinde ale bude docházet k soustřeďování závodů na jedno místo,“ upozornil Řezáč.

Vyjádřením nesouhlasu chtějí farmáři přimět vládu, aby udělala maximum k podpoře výroby mléka.

„V krajním případě požadujeme ustanovení minimální ceny mléka alespoň na úrovni třiceti eurocentů, aby bylo zajištěno přežití podniků, které dojné krávy ještě chovají. EU nám vyhovět nechce, takže vláda by tuto problematiku měla řešit jako zcela výjimečnou a ustanovit cenu v rámci naší republiky,“ vysvětlil Řezáč.

Pokud protest nepřinese očekávanou změnu k lepšímu, budou se finanční propady zemědělců stále více prohlubovat.

„My osobně budeme samozřejmě zvažovat omezení nebo případně zrušení chovu. V poslední době byla například zrušena celá stáda dojných krav na Koryčansku, dobytek nemají už ani v Hulíně, Vítonicích, Zástřizlech či Zdounkách,“ zdůraznil Řezáč.

Blížící se protestní akce nenechává v žádném případě chladné ani zemědělce na Holešovsku.

„Samozřejmě se připojíme. Vylévání mléka chystáme na poli v okolí Rymic. Přidají se k nám také zástupci zemědělských podniků z Prusinovic, Kostelce u Holešova, Břestu a Martinic,“ potvrdila předsedkyně představenstva Agrodružstva Roštění Jarmila Čermáková.

Účast na protestu naopak teprve zvažují v Agroječmínku Chropyně.

„Ještě nemám k dispozici veškeré informace, jestli se ale situace nezlepší, zemědělci přestanou chovat krávy a Česko tak bude bez chovatelů. Evropská unie nám nepomohla, tak musí vláda,“ řekl jednatel společnosti František Pospíšil.