„Tato strana je nám skutečně programově nejblíže, je to strana středová,“ vysvětlil předseda Strany zelených na Kroměřížsku, Miroslav Popovský.

Kandidátku vytvoří obě politická uskupení společnou, nový název však vznikat nebude. „Do voleb jdeme pod hlavičkou Strany zelených,“ potvrdil Popovský.

Na politické scéně je několik stran a hnutí, která se hlásí k zeleným myšlenkám. Proč tedy Strana zelených nesáhla po spolupráci s nimi?

„Jednali jsme se hnutím Zelení, s nimiž bychom také našli společné body v programu. Ale ti se nakonec rozhodli, že do těchto voleb vůbec nepůjdou. A s Demokratickou stranou zelených není o čem jednat. Jestliže je jejich předsedkyně, Olga Zubová na kandidátce ČSSD, pak žádná shoda nemůže nastat,“ připomněl předseda Popovský fakt, že Strana zelených stále viní ČSSD z toho, že napomohla k jejímu rozštěpení.

Strana pro otevřenou společnost se spoluprací se zelenými rozhodně zviditelní a na politickém hřišti jí to může přinést nové možnosti. Není zde však žádným nováčkem. Od svého založení v roce 1998 získala řadu mandátů ve statutárních městech, své zástupce má také v krajích. Do vysoké politiky pak vynesla senátorku Soňu Paukrtovou.

„Strana zelených může počítat s hlasy mnoha našich členů a příznivců. V posledních komunálních volbách jsme dostali důvěru od 1,72 procenta všech voličů. Možná právě ty pomohou Straně zelených překonat pěti procentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny,“ doufá předseda Strany pro otevřenou společnost Pavel Rytíř.

Předvolební kampaň obou stran vypukne na Kroměřížsku první týden v září. Jaká bude, to je zatím zahaleno tajemstvím. „Všechny volební štáby hledají nové nápady, takže bych nerad prozrazoval, co chystáme. Vzhledem k tomu, že se orientujeme především na mladé politiky i voliče, sázíme v kampani hodně na internet,“ nastínil Popovský.