„Vytápí dům s pečovatelskou službou na sídlišti Zachar. Ušetřili jsme díky systému až devadesát tisíc metrů krychlových zemního plynu,“ poznamenal mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. To při ceně dvanáct korun za metr kubický, kterou uvedl mluvčí společnosti Jihomoravská plynárenská Jiří Bezděk, představuje úsporu přes jeden milion korun.

Na obnovitelné zdroje vsadili i v Rusavě na Kroměřížsku. Už od roku 1985 slouží k ohřevu vody v tamním koupališti solární panely. „Byly tady nainstalované mezi prvními v Československu. Stoprocentně se nám osvědčují na vytápění vody v bazénu. Proto je například možná delší návštěvní sezona,“ pochvaloval si starosta Rusavy Bohumil Škarpich.

A protože se solární systém osvědčil, instalovali jej i ve školní jídelně a obecní restauraci. „Markantně nám šetří peníze také tepelné čerpadlo ve škole. Úsporou je mzda jednoho topiče,“ dodal Škarpich.

Tepelná čerpadla a energie ze Slunce spoří řádově statisíce korun i městu Vsetín. „Máme například fotovoltaické systémy pro ohřev vody na školních budovách a vytápění podnikatelského inkubátoru Maštaliska tepelnými čerpadly. Na základě energetických auditů modernizujeme městské objekty zateplováním či instalací termoventilů,“ zmínila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Pořizovací náklady na energeticky výhodná zařízení jsou sice podle ní vysoká, lze však na ně získat dotace z evropských fondů. „Je to pro nás výhodné, protože město platí třeba jen zlomek pořizovacích nákladů,“ zdůvodnila Stejskalová. Peníze z dotací využili a nadále chtějí využít i v Hostětíně na Uherskohradišťsku. Tamní kotelna vyrábí teplo z dřevěné štěpky a obec zvažuje i koupi štěpkovače.

„Oproti plynu mají obyvatelé teplo o třicet procent levnější,“ upozornil starosta Hostětína Robert Janota. Nákup obecního štěpkovače by jim zajistil zpracování materiálu na otop z vlasních zdrojů. „Jsou na to vypsané dotační tituly,“ zdůvodnil možnou koupi přístroje starosta.

Na výhody zelené energie se zatím jen těší v Bohuslavicích nad Vláří na Zlínsku. Tam by měla přinést do rozpočtu až čtyři sta tisíc korun ročně právě budovaná malá vodní elektrárna na řece Vláře. „Peníze po splacení úvěru, který jsme si na stavbu vzali, využijeme pro financování veřejného osvětlení a energetický provoz obecního úřadu,“ plánuje starosta Bohuslavic nad Vláří Jiří Slovák.

Kromě obcí do zelené energie investují i soukromníci. Třeba do výroby elektřiny z proudícího vzduchu investovala společnost Matice Svatohostýnská. Větrná elektrárna na kopci Svatý Hostýn na Kroměřížsku zaplatí podle vedoucí hospodářské správy společnosti Naděždy Novákové elektřinu i plyn pro celé poutní místo.