Důvod je prostý: na Kroměřížsku se totiž tomuto učebnímu oboru už několik let neučí. Školáci o něj neměli zájem. A v důsledku toho musejí regionální firmy hledat nové zedníky, kde se dá.

„Chybí nám nyní asi patnáct pracovníků. Zkoušíme je dohledat přes inzerát, známé, nebo nabízíme práci lidem ze zahraničí,“ potvrdil Vladislav Hilšer z kroměřížské stavební firmy Haná Stav.

Z nepříznivé situace viní zrušení zednických oborů ve školách. „Nikde v celém regionu se tomuto řemeslu neučí. Postrádáme tak kvalifikované pracovníky,“ povzdechl si Hilšer.

Nedostatek zedníků pociťuje také kroměřížská stavební firma Fako. „Řekl bych, že je to celorepublikový problém. Nikde jich není dostatek. A pokud jsou, tak jen všeobecně zaučení. Ovládají zateplovací systémy, ale neumí třeba postavit rodinný dům,“ zdůraznil jednatel společnosti Fako Petr Kostka.

I tam se snaží řešit situaci formou inzerátů, přes Úřad práce nebo najímáním pracovníků ze zahraničí. „Chybí tady prostě učňovské školství. Mladí se řemeslům vyhýbají. Teď není sezona, ale až bude, tak nám bude chybět dvacítka zedníků,“ upozornil Kostka.

V dřívějších letech mohli chlapci ohrožený obor studovat na bývalém kroměřížském Středním odborném učilišti zemědělském, jež sídlilo Na Lindovce. I tam ale řemeslu dávno odzvonilo.

Důvody pro zrušení byly podle nynějšího ředitele teď už Střední školy hotelové a služeb Petra Hajného hned tři. Prvním je demografická křivka, jednoduše řečeno, ubývá dětí.

„Druhým faktorem je to, že mladí nechtějí studovat řemesla, populace se hlásí na technické obory. Zbytečně se všude otevírají gymnázia, ekonomické a podnikatelské školy. Posledním a podstatním důvodem je špatně ohodnocená práce. Za zedničinu mají lidé ve srovnání třeba s úředníky nízké platy,“ poznamenal Hajný.

Jedinou možností, jak získat vzdělávání v tomto oboru, funguje nyní v jejich pobočce na Mánesově ulici, na Odborném učilišti a Praktické škole.

„Jedná se o obor Zednické práce. Studují ho ale děti, které nemají ukončené základní vzdělání nebo školáci ze speciálních škol,“ informoval Hajný. Dodal, že jejich uplatnění v pracovním procesu je dobré. „Okamžitě si najdou zaměstnání,“ konstatoval ředitel.

Zednickému řemeslu se po zrušení na Lindovce mohli zájemci podle jeho slov učit od roku 2004 i na Centru odborné přípravy technické (COPT). „O dva roky později, k prvnímu září 2006 jsme jej ale také zrušili. Nebyli studenti,“ vysvětlila také personalistka COPTu Zdena Lapčíková.