A policejní statistiky jsou v této trestné činnosti nekompromisní. Do konce září došlo k vykradení čtyřiadvacet rodinných domů a devatenácti bytů. Především u vykradených bytů dochází oproti loňsku k výraznému nárůstu. A to ještě není konec roku.

Loňská čísla se zastavila na 44 vykradených domech a jen v devíti případech se zloději zaměřili na byty. Před dvěma lety bylo vykradeno 24 domů a čtrnáct bytů. „Letos je zase více případů. K většině vloupání dojde v době, kdy jsou lidé v práci. Nejvíce vykradených bytů jsme zaznamenali v Holešově. Zloději jdou většinou po špercích a penězích,“ konstatovala kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská. Jedním dechem dodává, že pokud je vhodná příležitost, zloděj v jednom domě „udělá“ dva i více bytů naráz. Hlavní prevencí přitom podle ní je, aby nájemníci zamykali hlavní vchodové dveře a klíče měli pouze oni.

„Takřka neprostupné jsou bytové dveře trezorového typu. I když jsou drahé, hodně se osvědčily. Doporučil bych každopádně zajištění pantů, aby se dveře nedaly vysadit. A bezpečnostní zámek s třístrannou čepovou západkou, který nejde odvrtat,“ doporučil morkovický zámečník David Zach.

Co se týče rodinných domů, na ty se zloději zaměřují převážně v letních měsících. „Lidé nechají přes noc otevřená okna, a když se ráno probudí, zjistí, že byli vykradeni,“ přidala mluvčí. Většinou se přitom jedná o domy na dědinách, kdy se zloděj k jejich majetku dostává i přes dvory a autogaráže.

Častou kategorií bývají i vykradené chaty a chalupy. Tady mají statistiky naštěstí klesající křivku. „Před dvěma lety došlo k dvaapadesáti případům, loni ke třiceti šesti a letos do konce září jen k sedmnácti,“ doplnila Malenovská. Rizikové přitom bývají pro chataře Rajnochovice, Rusava a Chřiby.

LUDĚK JUŘINA