„Knížecí dům a Mincovna byly předmětem první dohody, kterou podepsali NPÚ a olomoucké Arcibiskupství k 1. prosinci 2015, druhá dohoda se teprve připravuje," upřesnila tento týden mluvčí památkářů Simona Juračková.

Aktuálně obě strany jednají o obsahu druhé dohody. „Předmětem je samotný zámek a Podzámecká zahrada, snažíme se domluvit na nějakém kompromisu," dodala Simona Juračková. Předpokládá, že zámek i areál zůstanou nadále přístupné veřejnosti.

Jakkoli totiž o tom církev opakovaně veřejnost ujistila, přesto mezi lidmi stále nevymizely obavy z toho, že nový majitel z nějakého důvodu návštěvy památek přeci jen omezí. „Mám strach, že církev nedovolí návštěvy Podzámecké zahrady v dosavadním rozsahu a nebudeme se moci podívat ani do zámku. Těžko člověk ví, co s tím udělají," netají se Kateřina Zdařilová z Kroměříže.

Vzhledem k tomu, že zámek měli pod správou právě památkáři, nezasahovalo do jeho chodu ani vedení kroměřížské radnice.

„V minulosti byl vztah města a majitele zámku založen na korektních dohodách," připomněla mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová. Město podle ní předpokládá, že tak tomu bude i v budoucnu.

Otázkou zůstává budoucnost některých akcí, které se na zámku v minulých letech konávaly. Patřila mezi ně třeba každoroční prezentace svatebního salonu Juliana nazvaná Svatba jako v pohádce: nově ale není jisté, zda ji církev povolí.

„Počítali jsme dopředu s tím, že se zámek vrátí zpět do majetku církve," přiznala majitelka svatebního salonu Blanka Červenáková. proto ani nečekala na verdikt arcibiskupství, zda by mohla akci pořádat a letos ji už předem přemístila na kroměřížské výstaviště Floria.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner už dříve Deníku řekl, že arcibiskupství chce smlouvu o vydání zámku a zahrady podepsat až spolu s dohodou.

„Ta nemovitosti předá zpět památkářům k dlouhodobému užívání," ubezpečil arcibiskup s tím, že dohoda o předání památek by měla být podepsána ještě během letošního roku.