Euro, na kterém je závislá i koruna, oslabuje vůči dolaru, což by mohlo znamenat zdražení zahraničních zájezdů: podle cestovek se ale lidé zase tolik obávat nemusejí. Potvrdil to například vedoucí kroměřížské cestovní kanceláře Marion tour Vojtěch Formánek.

„Žádné zájezdy jsem zatím zdražit nemusel. Samozřejmě těžko říct, jak to bude do budoucna, budu se však snažit udržet ceny, co to jen půjde," dušuje se vedoucí kanceláře, se kterou lidé nejčastěji vyrážejí do Řecka, Itálie a Chorvatska.

Jedním dechem přiznává, že některé zájezdy, které zprostředkovává jiným kancelářím, o něco podražily a to i on musí respektovat.

„Vyšší cena je například u Maďarska nebo Turecka, zdražení však nebylo markantní, nedosáhlo ani deseti procent," ujišťuje Vojtěch Formánek.

Podle něj však mezi zákazníky nejistota panuje. „Na první chvíli si přišlo zájezd s garantovanou cenou koupit o něco více lidí než jiné roky. Určitě mají ze zdražení strach, situace je nejistá, stejně jako u jiných služeb," krčí rameny.

Právě takzvaně na první chvíli dovolenou pravidelně nakupuje třeba Marek Meluzín z Kroměříže.

„Do­volenou už máme objednanou. Jezdíme několik let na stejné místo, na Mallorku. Vyšší cena zájezdu by mě asi moc neovlivnila, protože se nám tam opravdu líbí. Když by byl rozdíl velký, zvažoval bych třeba snížení nároků na ubytování a stravu," řekl Deníku.

Výrazné zdražování zatím neplánují ani v holešovské cestovní kanceláři Bohemian tour. „Konkurence je vysoká a lidé dnes řeší každou korunu, tak raději snižujeme vlastní zisky. U našich zájezdů se tedy pro klienty zdražení tolik neprojevuje, i když za ubytování zaplatíme více," připouští tamní referentka prodeje Alena Hufová.

Jediné zdražení předpokládají u zájezdu do Švýcarska.

„Tamní frank totiž vzrostl tak rapidně, že bychom měli opravdu nulové zisky. Zájezd je naplánován někdy na červen, tak uvidíme, jestli se do té doby třeba situace nezlepší," dodala pracovnice holešovské cestovní kanceláře. Také u nich vedou v oblíbenosti klasické pobytové zájezdy do Řecka, Itálie a Chorvatska.

„Lidé se teď naopak hodně bojí Turecka, Egypta nebo Tunisu. Řekla bych, že do těchto zemí jsme snad letos neprodali ještě ani jeden zájezd," podotkla referentka.

Zvýšený zájem o to, aby si lidé kupovali dovolenou s předstihem, prý nezaznamenala.

„I když se tím pořád straší, nemyslím si, že by z toho měli lidé strach nebo se cíleně ptali. Trendem je stále nakupování zájezdů last minute, tedy na poslední chvíli," zhodnotila Alena Hufová.

A její slova potvrzuje také jednatel kroměřížské cestovní kanceláře Frčíme Josef Křetinský.

„Lidé čekají na to, až jsou cestovky nuceny zájezd zlevnit, aby jej vůbec obsadily. V posledních letech také hodně nakupují na slevových portálech. Na first minute podle mě kupuje dovolenou stále méně lidí: nejčastěji rodiny s dětmi, kterým se to vyplatí," míní jednatel.

K výraznější změně cen u zájezdů do zemí s euroměnou podle něj došlo kvůli oslabení koruny už přibližně přede dvěma lety.

„Od té doby používáme nový kurz pro kalkulace, nyní jsme nezdražovali. Koruna už by tolik být oslabena neměla," uzavřel Josef Křetinský.