Další investoři se pak zase za stejným účelem zajímali o pozemky i poblíž Nětčic, které jsou místní částí Zdounek. Ani jeden z návrhů však při jednání zastupitelů neprošel.

Mnozí obyvatelé Zdounek o uvažované elektrárně v podstatě ani nevěděli. „Slyšel jsem, že v Hulíně elektrárnu podpořili, takže si nemyslím, že by to byl špatný nápad. Moc informovaný o této situaci ale nejsem,“ zhodnotil například Stanislav Hušek ze Zdounek.

Nadpoloviční většina zastupitelů obce, myslivci a zemědělci na to však mají odlišný názor, a to ať se týče elektrárny ve Zdounkách či Nětčicích.

Proti zařízení, které investoři plánovali postavit poblíž hřiště ve Zdounkách, se postavil například hospodář a zastupitel Stanislav Poul.

„Jsem zásadně proti. Elektrárna by vznikla v místě nejlepších pozemků a na orné půdě. Kdyby vybrali jiné vhodné místo, nebránil bych se,“ vysvětlil Poul. Myslivci by zase přišli o část svých honiteb.

Zbytečně vyhozenými penězi apeluje proti druhé elektrárně v Nětčicích například tamní předseda osadního výboru Vlastimil Pluhař.

„Nechceme ji tu, ani jinde. Je to podle mého názoru škoda peněz. Nyní tyto stavby vznikají takřka všude, ekologové navíc bojují stále proti jaderným elektrárnám, které jsou zase podle mě nejlepším zdrojem,“ míní Pluhař.

Obě plánované stavby však zastupitelstvo minulý týden na svém zasedání zamítlo.

„Na veřejné schůzi jsem přednesl všechna pro a proti, návrh ale neprošel. Já si myslím, že by to byla dobrá věc. Obec by stavbou elektrárny ve Zdounkách na ploše sedmnácti hektarů hodně získala. Je to nová věc a pro budoucnost zajímavá,“ vyjádřil se zdounecký starosta Martin Drkula.

Co se týče Nětčic, tak tam už investoři podle něj pozemky o velikosti 4,3 hektarů nevybrali nejlépe.

„Nelíbilo se mi tamní umístění, protože obec tam má už z jedné strany velkou skládku. Kdyby k těmto záměrům vybrali jiné plochy, třeba nějaké trvalé travní porosty, bylo by to určitě lepší,“ poznamenal starosta.

Vhodným pozemkem by podle něj byly louky nedaleko Zdounek. „Bohužel ale patří ke Chřibům, je to součást chráněného krajinného území,“ uzavřel Drkula.

Zatímco ve Zdounkách stavbu elektráren zamítli, na jiných místech regionu vznik obdobných zařízení nadále planují.

„Fotovoltaická elektrárna by měla vzniknout pod bývalým areálem zemědělského družstva, jisté to ale není,“ informoval například místostarosta Zborovic Jaromír Kunc. Zájem o výstavbu elektrárny projevili investoři také v Hulíně, v Koryčanech, v Morkovicích nebo ve Velkých Těšanech.