Ve Zlínském kraji je v současné době bez jednoho člověka šestnáct tisíc držitelů zbrojních průkazů. „Z toho je 14 835 mužů a 1164 žen," upřesnil krajský mluvčí policie Petr Jaroš.
Celkový počet registrovaných zbraní v kraji je podle něj 41 530, oproti roku 2012 se počet zbraní mezi lidmi rozšířil zhruba o dva a půl tisíce.
„Ke třetímu čtvrtletí roku 2012 bylo ve Zlínském kraji evidováno 16 066 držitelů zbrojního průkazu a 38 061 registrovaných zbraní," uvedl Petr Jaroš.
O zbrojní průkaz může žádat jen fyzická osoba, která má místo pobytu na území České republiky, dosáhla předepsaného věku, je způsobila k právním úkonům, zdravotně a odborně způsobilá, bezúhonná a také spolehlivá.
Debatu o dostupnosti střelných zbraní rozvířila tragédie, při níž minulé úterý třiašedesátiletý muž v Uherském Brodě připravil legálně drženými zbraněmi o život osm lidí a pak i sám sebe. Jak vyšlo najevo, o prodloužení zbrojního pasu si požádal krátce před neštěstím, jeho rodina přitom byla proti.
To, zda člověk dostane do rukou zbrojní průkaz, může z velké části ovlivnit praktický lékař: právě ten totiž vystavuje pacientovi zdravotní posudek, který je nutný doložit k žádosti. „Když přijde pacient a žádá o vydání zdravotní způsobilosti, potřebuji v první řadě vědět, o jaký typ průkazu se jedná," vysvětlila praktická lékařka Vladimíra Hurdálková z Kroměříže. Lékaři, kteří následně provedou vyšetření, musí mít veškeré informace o pacientově zdravotním stavu. „A tomůže být v některých případech problém, pacienti totiž mohou některé skutečnosti zatajit," upozorňuje lékařka.
Člověk se může léčit například s psychiatrickou diagnózou, o které nemá jeho praktický lékař ponětí. Sdělit informace mu pak z příslušného zdravotnického zařízení jiný lékař ani nemusí. „Mohou se odvolat na lékařské tajemství a mít strach, že naruší důvěru pacienta," vysvětlila Vladimíra Hurdálková.
Při vyšetření k vystavení zdravotní způsobilosti se pak zkoumá výška, váha, tlak, poslechový nález, orientační a neurologický nález, zdatnost pohybového aparátu, zrak, sluch a hladina cukru.
„Pokud vím, že se pacient léčí s diagnózou, která je v rozporu s držením zbrojního průkazu, vystavím mu negativní posudek. Pokud na něm pozoruji zvláštní chování, mohu ho také poslat na vyšetření k odbornému lékaři, který zdravotní stav pacienta upřesní," vysvětlila lékařka.
Zbrojní průkaz poté platí deset let, s výjimkou například držitelů u skupiny F a policistů, kteří mají průkaz v rámci svého zaměstnání a platnost je tady kratší dobu.
„Pokud se u člověka, který má vydaný průkaz, objeví nové onemocnění, je mojí povinností, tuto skutečnost oznámit příslušnému orgánu, tedy policii. Na základě toho může být průkaz člověku odebrán," podotkla lékařka.
Platnost průkazu na deset let je podle ní u starších lidí až příliš dlouhé období. Zdravotní stav se v pozdějším věku mění rychleji a mohou se objevit i nové diagnózy, které mohou být v souvislosti s držením zbraně riskantní. „Pět let je optimálních," konstatovala Vladimíra Hurdálková.
Problém s vystavením zdravotního posudku pak může podle ní nastat také se změnou praktického lékaře, který svého nového pacienta nemusí až tak dobře znát.
„Nový lékař totiž nemusí vědět, že jeho pacient vlastní zbrojní průkaz a tedy ani neví o své nahlašovaní povinnosti," upozornila lékařka.
Okolnosti držení zbrojního průkazu prošetřovala policie právě i v případu střelce z Uherského Brodu, který si požádal o prodloužení jeho platnosti v lednu. „Doložil zdravotní posudek z ledna, kde bylo uvedeno, že je zdravotně způsobilý, pouze s jedinou připomínkou používání dioptrických brýlí," uvedl Jaromír Tkadleček na čtvrtečním brífinku.
Při vydání průkazu postupovala podle něj policie v souladu se zákonem. „Proti muži nebylo vedeno trestní řízení. Také na městském úřadě neevidovali žádné záznamy. Do úterní tragédie neměl žádný škraloup," dodal krajský policejní ředitel.