Po tuto dobu se ti, kteří policistům přinesli nelegálně drženou zbraň, nemuseli obávat postihu. Nejvíce zbraní se sešlo na policii ve Zlíně, naopak nejméně v Kroměříži.
Ve Zlínském kraji amnestie využilo 279 lidí, kteří donesli celkem 345 zbraní.
„Odevzdání často nechali až na poslední chvíli. Například ještě v posledním týdnu se jen ve Zlíně odevzdalo přes čtyřicet kusů,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Lidé nejčastěji odevzdávali kulovnice, brokovnice či malorážky.
„Objevily se však i zakázané zbraně. Většinou šlo o podomácku vyrobené kusy. Byl tu i případ, že jeden muž nahlásil před osmnácti lety, že na Jesenicku přišel o devatenáct zbraní, z toho pět mělo být nepoužitelných. Letos v rámci amnestie k nám přinesl zbývajících čtrnáct funkčních zbraní,“ prozradila dále Bartíková.
Nejvíce zbraní, a to sto devětadvacet se vrátilo ve Zlíně, naopak nejméně lidé využili amnestie v Kroměříži. Tam se na policii sešlo pouze šestapadesát kusů.
„Člověk, který přinesl zbraň, dostal potvrzení o převzetí zbraně do úschovy. Nemusel ani vysvětlovat, jak ke zbrani přišel. Většinou se ale podle našeho názoru jednalo o zbraně, které se našly při stěhování,“ konstatoval vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál ve Zlíně Jaroslav Čožík.
Všechny zbraně pak putovaly ke kriminalistické expertíze, která měla ověřit, zda s ní někdo nespáchal trestný čin nebo přestupek. „Z dosavadních výsledků se nám nic takového nepotvrdilo,“ doplnila ještě mluvčí.
Každý, kdo zbraň odevzdal, ji nyní může získat zpět. „Jsou-li výsledky šetření negativní, považovujeme člověka, který zbraň odevzdal, za jejího vlastníka. Ten, kdo zbraň odevzdal do úschovy, může do dvou měsíců ode dne odevzdání požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících k jejímu držení,“ vysvětlil ještě Čožík.
Poslední zbraňová amnestie se uskutečnila před šesti lety. Zlínská policie tehdy nashromáždila jen osmatřicet zbraní.